YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaz tüketiminde düşüş
Doğalgaz tüketiminde düşüş
26 Şubat 2013 11:09
Bu yıl Türkiye'de ılıman geçenkış doğalgaz kullanımını da etkiledi.

Yurdun iç ve batı bölgelerinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle 2012'nin Ekim'i ile 2013'ün Ocak'ı arasında doğalgaz tüketimi, 2011 ile 2012'nin aynı dönemine göre yaklaşık 1,5 milyar metreküp azaldı. Bu sayede, doğalgazda bu yıl için 47 milyar metreküplük tüketim tahminin düşmesi, bunun da ithal enerji faturasına olumlu yansıması bekleniyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerde kar ve soğuk havanın etkili olmasına karşın, yurdun iç ve batı kesimlerinde uzun süredir bahardan kalma havanın yaşanması doğalgaz tüketimini etkiledi. 2012'nin Ekim ayı ile 2013'ün Ocak ayı arasında günlük ortalama hava sıcaklığının 2011 ile 2012'nin aynı dönemine göre 3 ila 6 derece daha yüksek seyretmesi, nüfusun fazla ve doğalgaz kullanımının yaygın olduğu kentlerde doğalgaz tüketimini düşürdü.

Geçen yıl yaklaşık 45 milyar metreküp doğalgazın tüketildiği Türkiye'de, 2012'nin Ekim'i ile 2013'ün Ocak'ı arasında doğalgaz tüketimi, 2011 ile 2012'nin aynı dönemine göre yaklaşık 1,5 milyar metreküp azaldı. Bu sayede, doğalgazda bu yıl için 47 milyar metreküplük tüketim tahminin düşmesi, bunun da ithal enerji faturasına olumlu yansıması bekleniyor.

 5 ülkeden doğalgaz alıyoruz

Toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 32'ini doğalgazdan karşılayan Türkiye'de, 2011 yılında doğalgazın yaklaşık yüzde 48'i elektrik üretiminde, yüzde 26'sı sanayide ve geri kalan yüzde 26'sı ise ısınmada (konut, ticarethane, resmi daire) kullanıldı.

Hali hazırda Rusya başta olmak üzere İran, Azerbaycan, Cezayir ve Nijerya'dan doğalgaz tedarik eden Türkiye, doğalgaz talebinin arttığı kış aylarında kaynak çeşitliliğini sağlamak için spot alım yöntemine de başvuruyor. Gaz, Cezayir ve Nijerya'dan LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) olarak tedarik ediliyor.

Öte yandan, BOTAŞ'ın Batı Hattı'ndaki 6 milyar metreküplük kontratını yenilememesi üzerine devreye giren özel sektör, kontratın süresini uzatmak konusunda Rus enerji şirketi Gazprom ile anlaşmıştı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler