YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaz savunması: "Bu millet enayi mi?"
Doğalgaz savunması: "Bu millet enayi mi?"
Doğalgaz savunması: "Bu millet enayi mi?"
16 Ekim 2008 / 22:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, doğalgaz fiyatlarının yüksek olduğu yönündeki eleştirilere, "Doğalgaz çok pahalıysa millet niye doğalgaza geçmek için birbirini yiyor? Millet enayi mi bu pahalı şeyi alacak?" karşılığını verdi.


TBMM Genel Kurulu'nda, Organize Sanayi Bölgeleri Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın 7'nci maddesi görüşülürken Hükümet adına söz alan Güler, Türkiye'nin, elektrik ve doğalgazı en ucuz kullanan ülkelerden biri olduğunu söyledi.


Güler'in sözlerine CHP ve MHP milletvekilleri tepki gösterince Güler, "Eski bilgileri söylemeyin, Türkiye'de çok şey değişti" dedi.


Göreve geldiklerinde elektriğin pahalı, doğalgazın ise çok daha pahalı olduğunu ifade eden Güler, "Eğer pahalıysa millet niye doğalgaza geçmek istiyor, millet doğalgaza geçmek için birbirini yiyor? Siz bile 'bizim vilayete de getirin' diyorsunuz" diye konuştu.


Güler, göreve başladıklarında 9 ilde doğalgaz bulunduğunu, bu yılın sonunda sayının 63'e çıkacağını belirterek, bunun çok büyük başarı olduğunu vurguladı.


Güler, CHP'lilerin, "Milleti aldatmaya hakkınız yok, devlet ciddiyetiyle konuşun" sözlerine, "Millet enayimi, bu pahalı şeyi alacak. Ben vesikalarla konuşuyorum. Doğalgazın başındayım, gökyüzünden gelmedim" diye karşılık verdi.


CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici'nin, "Bakan yalan söylemez. Zam yaptınız mı yapmadınız mı?" sorusu üzerine Güler, "Bu konuşmalar zapta geçiyor, mahkemede görüşürüz" dedi.


Karşılıklı sataşmaların devam etmesi üzerine TBMM Başkanvekili Meral Akşener, iktidar ve muhalefet milletvekillerini uyararak, grup başkanvekillerinden, milletvekillerine "hakim" olmasını istedi. Akşener, Güler'in, "belagatinin güçlü" olduğunu, iktidar milletvekillerinin avukatlığına ihtiyacı olmadığını söyledi.


Bakan Güler, Türkiye'nin daha önce elektrik ve doğalgazı pahalı kullandığı için yatırımcıların Bulgaristan ve Romanya'ya gittiğini ifade ederek, "Biz, hem konutta hem sanayide elektrikte indirim yaptık. Elektrik Mühendisleri Odası ve TOBB da yanlış yapıyor, halkı yanıltıyorlar. Sanayide elektrik tek bir fiyat değil, 6 çeşit fiyat var, siz hangisinden bahsediyorsunuz? Detaylarını bilmeden, bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olma durumuna düşmemek lazım. Şimdi artık millet Romanya'ya gitmiyor, bize geliyor. Gelmesinin nedeni istikrar olması ve fiyatların düşmesi" dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Niye zam yapmıyorsunuz?" sorularıyla karşılaştıklarını dile getirerek, zam yapmadıkları için de hiçbir şirketin zarar etmediğini belirtti.


"BOTAŞ şu anda bizim gururumuzdur" diyen Güler, BOTAŞ'ın, zararının bulunmadığını, ancak nakit akışından dolayı sıkıntısının olduğunu bildirdi.


Güler'in konuşmasının bitirmesinin ardından CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz, "Sayın Bakan, söylediklerinize siz inanıyor musunuz? Sayın Bakan, şaka yapıyor herhalde" diye laf attı.


TBMM Başkanvekili Akşener, bakana konuşmasından dolayı teşekkür ederek, "Herhalde dünya parlamentoları arasında birbirlerine samimiyetle hitap eden tek parlamentoyuz" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler