YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğalgaz indirimi sanayiciyi sevindirdi
Doğalgaz indirimi sanayiciyi sevindirdi
01 Ekim 2016 12:27
Doğalgazda bugün uygulanmaya başlayan yüzde 10'luk indirimi olumlu karşılayan sanayiciler, bu indirimin üretim, istihdamı ve Türk sanayicisinin dış pazarlardaki rekabet gücünü artıracağı ve girdi maliyetini azaltacağı görüşünde.

Sanayi sektörünün temsilcileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı ve bugünden itibaren geçerli olacak yüzde 10'luk doğalgaz indirimine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, enerjinin, sanayi sektörü açısından çok önemli bir girdiyi oluşturduğunu belirterek, özellikle enerji yoğun maliyetli sektörler açısından yüzde 10'luk bu indirimi son derece değerli bulduklarını söyledi.

Bahçıvan, "Çünkü bu indirim küresel ekonomide yaşanmakta olan durgunluğun da etkisiyle dış pazarlarda rekabet etmekte zorlanan sanayicilerimize bir nebze de olsa rahat bir nefes aldıracak, rekabet gücüne katkı sağlayacaktır" diye konuştu.

Doğalgazdaki yüzde 10 indirimin açıklanması sonrası enerjide bir başka önemli kalem olan elektriğe de ekim ayı içerisinde zam yapılmayacağına yönelik beyanatların bulunduğunu anımsatan Bahçıvan, bu durumun da kendileri için oldukça sevindirici olduğunun altını çizdi.

Bahçıvan, bu indirimin Türk sanayicilerin dış pazarlardaki rekabet gücünü artıracağını sözlerine ekledi.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler