YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğal Gaz'da indirim var mı?
Doğal Gaz'da indirim var mı?
15 Ekim 2014 19:10
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı tarafından düzenlenen “Enerji Arz Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru” başlıklı analizin tanıtım paneline katıldı.

Gaz fiyatlarında Rusya’da bir indirim yapılması durumunda Türkiye’de indirim olup olmayacağı yönündeki soruya Yıldız, şöyle cevap verdi:

“Önceki hafta Moskova’da yaptığımız görüşme önemliydi. Bu talebi biz Rusya Federasyonu’na ilettik. Fiyat indirimi istediğimizi ve bunun yaptığımız kontratlarla, anlaşmalarla revizyon hakkının 1 Ocak 2015 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nin hakkının olduğunu ve bununla alakalı talebimizi, hazırlık yapmalarını kendilerinden istedik.

Tabi ki doğalgaz fiyatlarının düşmesi, ham petrol fiyatlarının düşmesi, bir tüketici ülke olarak, ülkemiz olarak iyi bir haberdir. Enerji ile alakalı giderlerimizi düşürecek bir karardır. Biz hala yaptığımız bir kısım düzenlemelere rağmen BOTAŞ ve ilgili kurum ve kuruluşların hala eksi yazdığını biliyoruz.

Biz hala maliyetlerimizin daha altında sattığımız bir doğalgazdan bahsediyoruz. Öncelikle kurumlarımızın zararlarının telafisi söz konusudur. Bunlar telafi edilmeden, diğer bir işleme gitmemiz ülkemize yapılan bir haksızlık olur. Biz bunların her birisini sanayici ve vatandaşımızın lehine yaptığımız yorumlarla beraber yönetmeye çalışıyoruz.

O yüzden indirim miktarlarını görmeden bununla alakalı piyasaya ne kadar yansıyacaktır bir şey söylememiz doğru olmaz. Bildiğim bir net konu var. Şuanda kurumlarımızın zarar ettiğidir ve bununda sanayicimiz ve vatandaşımız lehine yaptığımız yorumlardan kaynaklandığını da bir kez daha altını çizmek isterim.”

“Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden aldığımız petrolün satışında zorluklar yaşıyor muyuz? 17 Aralık operasyonun hedefi Halkbank’tı. Bunun nedeni ise petrol satışından elde edilen gelirin Halkbank’a yatırılmasıydı. Petrol satışından elde edilen gelirlerden Halkbank’a yatırılan para ne kadar?” sorusu üzerine Yıldız, şunları söyledi:

“Bizim Bağdat ile yaptığımız anlaşmalar ve Erbil’le yaptığımız özel hukuk hükümlerine tabi sözleşmelerle beraber Irak’la enerji işlerini yürütüyoruz. Bu yaptığımız sözleşmeler, Kuzey Irak’tan satılan Irak petrolünün gelirinin Irak’ın tamamına ait olduğudur. Oturtulan sistem bu açıdan önemlidir.

Biz bunu işlettiğimiz kadar ABD’nin çok fazla yanlısı olmadığı bu sözleşmenin aslında makul hale geldiğini Teksas mahkemeleri de gördü. Bu petrol Türkiye’nin petrolü değil. Bu petrol Irak’ın petrolüdür. Dün itibariyle 23’üncü tanker yüklendi. Kademeli olarak Halkbankası’na geliyor.

Bu gelen gelirden tasarruf imkanımız olduğu için Kuzey Irak’a, Bağdat hesabından mahsuplaşmak üzere Erbil’e aktardığımız paralar var. Bunlar bizim başından konuştuğumuz sözleşmelere yaptığımız işlemlerdir. Bu Irak’ın kendi normalleşmesini hızlandıracak.

Yaklaşık 100 bin variller civarında günlük akışın 2 hafta önce 180 bin varillere, bu hafta başından itibarinden de 240 bin varillere çıktığını söylemem lazım. 17,3 milyon varillik petrol yüklendi. Ne kadar çok petrol geçerse, o kadar çok Irak normalleşmiş olacak. Irak’ın anorleşmesi bizi niçin ilgilendiriyorsa, normalleşmesi de bizi o kadar ilgilendiriyor.

Şuan ki akış normal devam ediyor. Bizim yaptığımız legal bir sözleşmenin uluslararası arenada legal hale geldiğini bir kez daha görmüş oluyoruz. Bunların içerisinden yüzde 5’lik Birleşmiş Milletler savaş fonları ile alakalı ayrıldığını biliyoruz.”

“İran ile Türkiye arasındaki tahkim hangi aşamada ve TANAP’tan Türkiye’ye gaz aktarımı olacak mı?” sorusu üzerine Yıldız, “TANAP’tan 6 milyar metreküpün Türkiye’de 2018 yılı sonunda olmak kaydıyla, geri kalan ilk andaki 16 milyar metreküpün 6’sı Türkiye’de, 10 milyar metreküpü de Güney Avrupa’ya gitmek üzere devam edecek.

Daha sonra 2022, 2023, 2025, 2026’ncı yıllarda 31 milyar metreküpe kadar çıkacak. Kademeli bir artıştan bahsediyoruz. İlk anda ilk alıcısının Türkiye olduğunu söylemem lazım. İran’la geldiğimiz tahkim konusunda duruşmalar bitti. En son İsviçre’de uluslararası tahkim son sözlerini de dinledi.

Karar verilmesi ile alakalı bir süreçteyiz. Uluslararası tahkim yılsonuna kadar nihayetlendirebileceğini ve yılsonuna açıklayacağından bahsetti. Biz objektif verilecek karara inanıyoruz. İranlılar bizim kardeşimizdir, komşumuzdur. Fiyat yüksekliğinde ne yazık ki uluslararası tahkimde uzlaşmak durumunda kaldık. Bu da aslında çok büyük bir kayıp değildir” dedi.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler