YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğal gazda bahardan önce indirim var mı?
Doğal gazda bahardan önce indirim var mı?
19 Aralık 2015 15:47
Eski BOTAŞ Genel Müdürü Yardım, ''BOTAŞ'ın tüketiciye verdiği doğalgazda indirim yapması, Nisan 2016'dan önce söz konusu olmayacaktır'' dedi.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi'nin (BOTAŞ) eski Genel Müdürü Gökhan Yardım, doğalgazda indirim konusunun Nisan 2016'dan önce gündeme alınamayacağını belirtti.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün doğalgaz fiyatlarında da indirim getireceği görüşlerini değerlendiren Yardım, ''Doğalgaz fiyatları petrol fiyatlarına oranla dokuz ay geriden geliyor. Yani petrol fiyatlarındaki düşüşün yansımaları ancak belli bir süre sonunda sektöre yansıyor. Diğer taraftan da dolar yükseliyor ve böylece iki durumda birbirinin etkisini minimalize ediyor'' dedi.

Yardım, BOTAŞ'ın tüketiciye sattığı gazda indirimin kısa vadede rasyonel bir durum olmayacağına işaret ederek, şöyle konuştu:

''Hem BOTAŞ'ın hem de toptan satış şirketlerinin geçen seneden itibaren büyük kayıpları var ve bu kayıpların miktarı henüz belirlenmedi. Bundan dolayı kayıplar ve telafisi net şekilde hesaplanmadan ortaya çıkmadan ve 8-9 ay sonra fiyatların hangi seviyede olacağı tam olarak kestirilmeden, hemen 'gaz fiyatlarında indirim yapalım' demek çok gerçekçi bir yaklaşım olmaz.

Doğalgazda bahardan önce indirim zor. BOTAŞ'ın doğalgaz indirim meselesini ancak Nisan 2016'dan sonra gündemine alabileceğini ve şu an böyle bir indirim planının olmadığını düşünüyorum. Yani BOTAŞ'ın tüketiciye sağladığı doğalgazda indirim yapması, nisan ayından önce söz konusu olmayacaktır.'' 

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler