YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dizel araç sahiplerine kötü haber
Dizel araç sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek. ÖTV ve MTV, araçların karbondioksit salınımına göre yeniden düzenleniyor.
Dizel araç sahiplerine kötü haber
25 Ekim 2013 / 07:23 Güncelleme: 25 Ekim 2013 / 11:35

Hali hazırda araçların vergisi motor gücü ve aracın yaşına göre hesaplanıyor. Büyük motorlu taşıtlar için çok, küçük motorlular ise az vergi ödeniyor.

Fakat artık öyle hesaplanmayacak. Maliye Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu bütçe kanun tasarısında çarpıcı bir detay yer aldı. Bakanlık, Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi için yeni bir standart getirmeyi teklif etti. Kriter, "Kirlettiğin kadar öde"…

Otomobil veya ağır vasıtaların egzozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek.

Otomobil veya ağır vasıtaların egzozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek.

Detay: Buna göre en çok vergiyi dizel araç sahipleri ödeyecek. Çünkü karbondioksit salınımı en yüksek araçlar, dizeller. İkinci sırada benzin. Üçünsü sırada ise LPG yer alıyor...

Eski nesil teknolojiye sahip dizel araçlar için durum çok daha vahim. Çünkü bir arabadan çok kömür sobası gibi etrafı sise dumana boğuyorlar.

Detay 2: Yeni sistemde büyük araç sahiplerinin ödeyeceği vergiler yine yüksek olacak. Mesela aracınız dizel yakan bir jip ise, benzin tüketen jip'lerden daha fazla verginiz olacak, bu durum dizelin avantajını azaltacak.

Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan bu vergi sistemi sayesinde çevre konusunda önemli mesafe kat edildi.

a
 // a a
Karbondioksit salınımı en yüksek araçlar dizel değil ki. Tam tersi...Dizel motorlar benzinlilerden verimli, 1 lt yakıttan yanmayla elde edilebilecek enerjinin benzin motorlarına göre daha yüksek bir yüzdesini işe dönüştürüyorlar, yani kilometre başına gram cinsinden karbon salımları daha düşük. O yüzden daha az yakıyorlar, o yüzden daha çok tercih ediliyorlar. Çevreden konuşuyorsak vergi indirimiyle teşvik edilmeleri gerekir....
25 Ekim 2013 Cuma 15:11
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler