YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diren Merkez!
11 bürokratın görevden alınmasının altından 20 milyon dolarlık Gezi operasyonu çıktı. Eski bir bürokrat ise bilinmeyenleri Takvim Gazetesi'ne anlattı.
Diren Merkez!
04 Eylül 2013 / 10:56 Güncelleme: 04 Eylül 2013 / 11:15

Ankara, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 11 bürokratı 'köstebek' gerekçesiyle görevden almasını konuşuyor. Dün ortaya atılan iddialara göre, Başçı 11 üst düzey görevliyi İzmir'deki askeri casusluk davasında eskort kızların bilgisayarında isimleri olduğu ve devletin gizli belgelerini sızdırdıkları için görevden aldı. Bürokratların ise 'suçsuzuz' dediği ileri sürüldü.

19 Haziran'daki yazı

Peki bu bürokratlarla ilgili neden böyle bir tasarrufta bulunuldu? Bu sorunun cevabını yıllarca Ankara'da kilit yerlerde görev yapmış eski bir bürokrat Takvim Gazetesi'ne anlattı.

Eski bürokratın 'çok önemli' açıklamalarına geçmeden önce filmi biraz geriye saralım. Şu anda Ankara'yı karıştıran bu 'köstebek' soruşturmasıyla ilgili ilk işaretler Haziran ayında yer almıştı. Takvim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergün Diler 19 Haziran'daki 'Askerden anlamlı mesaj' başlıklı yazısında bir röportaj yapmıştı. Diler'in sorularını cevaplandıran ve 'inanılmaz ilişkilerin kavşağında bulunan dostum' dediği kişi, Gezi olaylarını finanse eden işadamlarının Merkez Bankası'nda halka açıklanmayan bilgiler için 20 milyon dolarlık fon ayırıp köstebeklerden bilgi sızdırdığını belirtmişti.

20 milyon dolarlık operasyon

Bir önceki konuşmamızda Merkez Bankası'na vurgu yapmıştınız! Değişen bir şey var mı?

Geziye destek veren işadamları Merkez Bankası'nda halka açıklanmayan gelişmeleri öğrenmek için 20 milyon dolar para ayırdı. Bu para Türkiye'ye gelen ve gelecek paraların kimler tarafından gönderildiğini öğrenmek için köstebeklere verildi. Birkaç bilgi öğrendiler elbet. Ancak bu hiçbirini tatmin etmedi.

'Bu bilgiler çok değerli'

Bu yazının üzerinden 2.5 ay geçmesinin ardından bürokratlarla ilgili köstebek iddiaları ortaya çıktı. İşte bu noktada çok tecrübeli eski bürokratımızın anlattıkları olayın İzmir'deki davayla hiç ilgisi olmadığını ortaya koyarken, 19 Haziran'daki bu yazının ne kadar isabetli olduğunu da ispatladı. Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesine geçtikten sonra bütün bilgileri, şeffafça açıkladığını hatırlatan bürokratımız, bazı 'gerçekleşmeyen olaylarla' ilgili bilgilerin ise gizli kaldığını söyledi. İşte eski bürokratın bu konuda anlattıkları:

"Mutlaka belge vardır"

"Ankara'da Hazine'ye ve Merkez Bankası'na birileri gelir. Dışarıda para ya da altınları olduğunu söyleyip bunları Türkiye'ye hangi şartlarda getireceklerini sorarlar. Hazine ve Merkez Bankası yetkilileri de bu insanlara yol gösterir. Ama bu bilgiler gizli ve çok değerlidir. İşte bu değerli bilgiler bazı işadamlarıyla paylaşılmış olabilir. Bunu kimse bilemez. Hatta daha ileri gidilip bu insanlar belli işadamlarına da yönlendirilebilir. Yani kimin ne kadar parası var, ne kadarı dışarıdan gelecek bu bilgilere ulaşabilirler. Merkez'in gizli rezervlerini öğrenebilirler."

Eski bürokrat, Başkan Erdem Başçı'nın belge olmadan görevden alma yapamayacağını da belirterek şu bilgileri verdi:

"Merkez Bankası'nda mutlaka teftiş kurulu soruşturma yürütmektedir. Mutlaka da belge vardır."

Eski bürokratın anlattıklarıyla iddialar çok farklı bir boyut kazanıyor. Şimdi soruşturmanın sonucu bekleniyor. 'Köstebek' iddiaları doğrulanırsa bu kez bilgilerin kime verildiği önem kazanacak. O zaman ortalık daha da karışacak.

 

TAKVİM - FARUK ERDEM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler