YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! İlk ceza geldi
Dikkat! İlk ceza geldi
22 Ekim 2015 17:08
Türkiye'de ilk kez, Kayseri'deki 7 firmaya vatandaşlara izinsiz SMS gönderdiği gerekçesiyle idari para cezası uygulandı.

Türkiye'de ilk kez "Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun" kapsamında Kayseri'de 7 firmaya vatandaşlara izinsiz cep telefonu mesajı (SMS) gönderdiği gerekçesiyle idari para cezası uygulandı.

İzin almadan tüketiciye kısa mesaj ve e-posta gönderen şirketlere  yönelik, 1 Mayıs'ta yürürlüğe giren 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi  Hakkında Kanun kapsamında 15 Temmuz 2015'te uygulamaya konulan "Ticari İletişim  ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik"in Türkiye'deki ilk ceza  uygulaması, Kayseri'de görüldü. 

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının  internet sitesinde bulunan şikayet formunun doldurulması yoluyla gelen şikayeti  değerlendiren Kayseri Ticaret İl Müdürlüğü, 7 firmaya 12 kez ceza işlemi  uygulandı. 

İzinsiz reklam muhtevalı SMS gönderilmesi konusunda bin 657 şikayetin  iletildiği Kayseri'de, 1 firmaya 6 kez biner lira, 5 firmaya biner lira ve bir  firmaya 2 bin lira para cezası verildi. 

Şikayet formunun doldurulmasının ardından şikayetin hangi ilden  alındığına bakılarak formların o illerin Ticaret İl Müdürlüklerine yönlendirildiği uygulamada, 4 GSM şirketiyle şikayet sahibinin o ilde ikamet edip  etmediği tespit ediliyor. 

Şikayet sahibinin o ilde olduğunun kesinleşmesinin ardından şikayet  sahibi firmalardan 15 gün içerisinde savunmaları isteniyor. Savunmaların  ulaşmasından sonra toplanan komisyon tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda  ceza uygulanıyor. 

 

AA

vatandaş canından bezdi
 // ali yılmaz
kanun çıkarıyorlar uygulayan yok takan hiç yok! formalite olsun diye çıkardığınız yasaların altını doldurun ve arkasında durun. aynı banka konusundaki tüketici yasaları gibi bunları dolayısıyla devletin yasama organını takan yok. Sermaye her zaman önde....
23 Ekim 2015 00:32
"
 // Azmi
Bende şikayet edeyim de devletim kazansın dedim GTB sitesinden ilgili bölüme girdim çok zor bir uygulama olmuş şikayetten vazgeçtim
...
22 Ekim 2015 Perşembe 20:17
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler