YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DHMİ, vergide de 'yüksek irtifada'
DHMİ, vergide de 'yüksek irtifada'
27 Mayıs 2012 12:01
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), geçen yıl 1,94 milyar lira satış geliri, 811 milyon lira dönem karı elde ederken, Kurumlar Vergisi Rekortmenleri listesinde de üst sıralarda yer aldı.

DHMİ, geçen yılki gelirine karşılık tahakkuk eden 161 milyon lira vergi ile Kurumlar Vergisi Rekortmenleri listesinde tüm kurum ve kuruluşlar arasında 16. sıraya, kamu kurumları arasında da 4. sıraya yerleşti.

DHMİ Genel Müdürü Birdal, yaptığı açıklamada, sıralamada kendilerinden önde yer alan kurumların Türkiye'nin önde gelen kurum ve kuruluşları olduğuna dikkati çeken Birdal, ''Bizden öncekilere bakarsak, bunların 8 tanesi banka, bir kısmı önemli özel firmalar ve daha önce devlete ait olan Türk Telekom, Tüpraş gibi dev şirketler. Kamu kurumları arasında da 4. sırada yer alıyoruz'' dedi.


-''Havacılıktaki yükselme, bizim gelirimizi ve karımızı da artırıyor''-


DHMİ'nin 2011 yılı için tahakkuk eden Kurumlar Vergisi miktarının 161 milyon lira olduğunu ifade eden Birdal, şöyle devam etti:

''Biz geçen yıl da 16. sırada yer almıştık. Önceki seneler ise 13. sıradaydık. Bir anlamda 16. sıraya düşmüşüz, ama tabii ki havacılıktaki yükselme, yolcu sayılarının artması, havaalanlarının daha aktif çalışması, bizim de önceki yıllara oranla hem gelirlerimizi artıyor, hem de karlılığımız artıyor. Dolayısıyla bu gelirlerle orantılı olarak da ödemiş olduğumuz vergi miktarı yükseliyor. 2010 yılında 746 milyon lira dönem karı elde etmiştik, 2011 yılında dönem karımız 811 milyon liraya yükseldi. Buna bağlı olarak 2010'da 149 milyon vergi tahakkuk etmişken, geçen yıl için vergi rakamımız 161 milyon liraya çıktı.

Bu yıl için de tahminlerimiz var. Yine ilk 20'nin içinde yer alırız, öyle görünüyor. Hazine'ye katkımız sadece vergi değil, temettülerimiz, bütçe katkı paylarımız var. Bunları da hesap ettiğimizde 2011 yılında Hazine'ye 840 milyon katkıda bulunduk.

DHMİ, Türkiye'de gerek kamu kurumları, gerek tüm ticari işletmeler arasında ekonominin önemli köşe taşlarından birisi konumunda. 2012'de ise 950 milyon lira civarında bir kar öngörüyoruz. Hazine'ye yapacağımız katkı da 1 milyar lirayı aşacak.'' AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler