YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devletten dev vergi desteği!
Devletten dev vergi desteği!
07 Ağustos 2014 11:45
Ekonomi Bakanlığı, teşvik sistemine ‘öncelikli yatırım’ ayarı yaptı. Buna göre, belirlenen öncelikli yatırım alanlarında 1 milyar TL’yi aşan tutarda yatırım yapanlara, ilave vergi indirimi desteği verilecek.

Öncelikli alanlara yatırım yapanlar, yatırım tutarının 500 milyon TL’sini vergiden indirecek. Bakanlık, kullanımı giderek yaygınlaşan karbon elyaf üretimini de özendirmek amacıyla öncelikli yatırımlar kapsamına aldı. Karbon elyaf, çelikten hafif olması ve dayanıklılık özelliği ile dikkat çekiyor.

Karbon elyaf üretimi

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yatırımlara yönelik teşvik sisteminde değişiklik yapıldı. Düzenleme ile hükümetin stratejik gördüğü için daha fazla desteklediği ‘öncelikli yatırım’ alanlarına 1 milyar TL ayarı çekildi. Buna göre, savunma sanayii, otomotiv, uzay, ilaç, maden, yerli kömürle elektrik üretimi gibi alanlarda yapılan yatırımın tutarı 1 milyar TL’yi aşarsa, bu yatırımın vergi desteği de artacak. Düzenleme ile bu yatırımlar için verilen vergi indirim desteği, 10 puan artarak yatırıma katkı oranının yüzde 50’si olacak. 1 milyar TL’lik yatırım yapan yatırımcı, bunun yüzde 50’si olan 500 milyon TL kazancı için vergi indiriminden yararlanacak.

Bu yatırım OSB içinde yapılıyorsa, yatırıma katkı oranı yüzde 50’den 60’a çıkacak. Bu düzenlemeden, 19 Haziran 2012 tarihinden beri yapılan 1 milyar TL ve üzerindeki tüm öncelikli yatırım sahipleri yararlanacak. Düzenleme ile karbon elfyaf ve karbon elyaftan mamul kompozit üretimi de öncelikli ve stratejik yatırımlar kapsamına alındı. Buna göre karbon elyaf üretimi, üretim yerine bakılmaksızın 5. bölge teşviklerinden yararlanacak.

Kamu için asgari ücret yatırım şartı kalktı

Kamu kurumları adına düzenlenen teşviklerde, asgari yatırım tutarı ve yatırım tamamlama vizesi şartları aranmayacak. Daha önce kamunun yararlanması için en az 500 milyon TL’lik yatırım gerekiyordu.

Amaç büyük yatırımda yüksek maaliyetli katkı’

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yeni düzenleme büyük yatırım projeleri için yatırımın başlangıç aşamasında ortaya çıkan yüksek maliyete katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. Zeybekçi, böylece, teşviklerin, yatırımın en kritik aşaması olan başlangıç aşamasında hissedilmesi ve öncelikli yatırımların özendirilmesini hedeflediklerini aktardı.

Zeybekci, Karbon elyaf üretiminin öncelikli yatırım konuları alanına alınmasını da değerlendiren Zeybekci, “Dünyada sadece 9 ülkede üretimi bulunan karbon elyaf üretimine yönelik yatırımların ülkemizde yapılmasını özendirerek katma değer, istihdam ve ihracat açısından ülke ekonomisine önemli faydalar sağlaması bekleniyor” dedi.

Kapsamdaki 1 milyarı aşan yatırımlar

- Eti Bakır’dan Mardin’de 1 milyar 60 milyon TL’lik madencilik yatırımı

- Hidro-Gen Enerji’den Manisa’da 1 milyar 738 milyon TL’lik termik santral yatırımı

- Erinç Enerji’den Erzincan’da 1 miyar 26 milyon TL’lik termik santral yatırımı

- Eren Enerji’den Zonguldak’ta 1 milyar 600 milyon TL’lik termik santral yatırımı

- Hattat Enerji’den Bartın’da 1 milyar 400 milyon TL’lik termik santral yatırımı

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler