YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devleti 2 milyon 160 bin lira zarardan kurtardılar
Devleti 2 milyon 160 bin lira zarardan kurtardılar
26 Nisan 2016 15:35
Bolu'da ekonomik ömrünü tamamlayarak hurdaya çıkartılan 8 kamyon, asfalt yama robotuna dönüştürüldü. Bu sayede devletin kasasından 2 milyon 160 bin lira çıkması engellenmiş oldu.

Bolu'da, ekonomik ömrünü tamamlaması  nedeniyle hurdaya çıkartılan 8 kamyon, her biri için 30 bin lira maliyetle asfalt yama robotuna dönüştürüldü. 

Bolu İl Özel İdaresinin iş makinesi parkında bulunan ve ekonomik  ömrünü tamamlayan 8 adet damperli kamyonun hurdaya çıkartılmasına karar  verilirken, ilçelerin yollarında meydana gelen hasarların onarılması için de  asfalt yama robotu alınması gündeme geldi.

Bunun üzerine, İl Özel İdaresinde görev yapan makine mühendisleri  hurdaya çıkartılan kamyonların yama robotuna dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini  araştırmaya başladı.

1-20160426153640.jpg

Yapılan teknik araştırma sonucunda ilde bulunan sanayi esnafının da  görüşleri alınarak, hurdaya çıkartılan damperli kamyonların üzerinde yapılacak  değişikliklerle yama robotuna dönüştürülebileceği kanısına varıldı.

Bolu İl Genel Meclisinin kararı doğrultusunda bir kamyon, makine  mühendisleri tarafından hazırlanan projeye göre tadilata sokularak asfalt yama  robotuna dönüştürülüp, test sürüşüne çıkarıldı. Arazide yapılan denemelerin  ardından İl Özel İdaresinin makine mühendisleri ve sanayi esnafının çabalarıyla  yapılan yama robotlarının piyasada 300 bin liraya satılan asfalt yama  robotlarıyla aynı işi yaptığı belirlendi.

Bunun üzerine İl Genel Meclisinden çıkan karar doğrultusunda ilde  bulunan 8 ilçeye birer yama robotu yapılması kararlaştırıldı.

2-051.jpeg

ONDA BİR FİYATINA

Yapılan çalışma hakkında AA muhabirine bilgi veren Bolu İl Özel  İdaresi Genel Sekreteri Sırrı Köstereli,  "Arazide yama çalışmalarında  kullandığımız robotlar var. Bunların yenileri 300 bin lira civarında. Bizde (eski  kamyonların üzerine bu robotu nasıl monte edebiliriz) diye bir düşünce oluştu.  Sanayi esnafıyla görüşerek yaklaşık 30 bin lira gibi bir değerle her ilçemize  birer tane olmak üzere 8 yama robotu yaptık." dedi.

Kendi hazırladıkları projeye göre yapılan yama robotlarının birçok  avantaj sağladığını belirten Köstereli, bu araçla arazide yapacakları çalışmalara  daha da hızlı gidebileceklerini söyledi.
Köstereli, yama robotu yaptıklarını öğrenen diğer illerin de  kendilerinden bilgi alarak bu tarz bir makine imalatı için girişimde bulunduğunu  dile getirdi.

3-021.jpeg

40 GÜNDE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Bolu İl Özel İdare Destek Hizmetler Müdürü Sedat Türkan ise yaptıkları  çalışma sonucunda araç başı yaklaşık 270 bin lira gibi bir tasarruf  sağladıklarına işaret etti.

Yama robotuna dönüştürdükleri araçların artık ekonomik değeri  kalmadığını anlatan Türkan, şöyle devam etti:

"Bu araç damperli kamyondu. Damperini üzerinden indirdik. Üzerine  komple ekipmanı olan yama robotu ekipmanı üst yapısını koydurduk. Bu aracımızda,  emülsiyon tankımız, mazot tankımız ve otomatik boşaltma sistemimiz var. Yaklaşık  8 metreküp hacmi var. Tonaj olarak da yaklaşık 13 ton kapasitesi var. Arkasında  bulunan çeki demirine römork ve silindirimizi koyacağız. Bu araç yola gittiği  zaman hiç ilave bir şey istemeden yama yapabilecek."

Türkan, ekonomik ömrü dolduğu için hurdaya çıkarmayı düşündükleri  kamyonların ömrünü uzattıklarını belirterek, bu kamyonları 10-15 yıl daha  kullanabileceklerini düşündüklerini kaydetti.
Yaklaşık bir ay bu sistemin geliştirilmesi için çaba harcadıklarını  söyleyen Türkan, "Beraber çalıştığımız firma bu araçları yapabilmek için TSE'den  CE belgesi aldı. Ondan sonra yaklaşık 40 günde 8 adet kamyonu yama robotuna  çevirdik." dedi.

Asfalt yama robotunu Ankara'da bulunan bir firmayla istişare ederek  geliştirdiklerini dile getiren Türkan, söz konusu firmanın Bolu'dan sonra 2-3  ilden daha benzer siparişler aldığını bildirdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler