YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet iş arayanlara para ödeyecek
İş arayanların yol ve başvuru masrafını devlet ödeyecek. İşe düzenli devam edene de yakacak ve eğitim yardımı yapılacak
Devlet iş arayanlara para ödeyecek
17 Ekim 2013 / 09:39 Güncelleme: 17 Ekim 2013 / 19:52

Hükümet, işsiz ve yardıma muhtaç yoksul vatandaşların işe yerleşme süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla önemli bir uygulamayı hayata geçiriyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, sosyal yardım alan vatandaşlar arasından iş arayan kişilere özel bir ekonomik destek verecek.

Yaygınlaşacak

İş arayanların yol paraları, işe giriş sürecinde yaptığı başvuru masrafları, hatta vesikalık fotoğraf çektirmek için ödedikleri paralar devlet tarafından karşılanacak.

Ayrıca iş bulup 6 aydan fazla aynı işyerinde çalışmaya devam edenlere 'yakacak ve eğitim materyali' yardımı da yapılacak. Bakan Fatma Şahin'in verdiği talimatla, Denizli'de pilot proje olarak uygulanan "iş arayan, istihdama katılmak isteyen yoksulları teşvik etmek" amaçlı sistem, Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.

Denizli'de 4 ayda 133 vatandaşın istihdama kazandırılmasını sağlayan sistem, bundan böyle 16 büyükşehirde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla uygulanacak.

340 lira ödenecek

Sosyal yardım alanlar İŞKUR'a sistem üzerinden bildiriliyor. Kişinin iş görüşmesine gitmesi için gereken yol parası sosyal yardım vakfı tarafından karşılanacak.

Rapor, fotograf gibi masraflar için 70 lira nakdi yardım yapılacak. Kişiler ayrıca işe başladıktan 15 gün sonra 340 lira alacak. Buna yakacak ve eğitim yardımı eklenecek.

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler