YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet Bakanı Şimşek: IMF ile bir çok konuda anlaşma sağlandı
Devlet Bakanı Şimşek: IMF ile bir çok konuda anlaşma sağlandı
Devlet Bakanı Şimşek: IMF ile bir çok konuda anlaşma sağlandı
26 Ocak 2009 / 20:02 Güncelleme: 26 Ocak 2009 / 00:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülen program çalışmalarının içeriğine ilişkin bir çok konuda genel hatlarıyla mutabakat sağlandığını bildirdi.


Hazine Müsteşarlığından Devlet Bakanı Mehmet Şimşek imzasıyla yapılan açıklamada, Uluslararası Para Fonu ile 8-26 Ocak 2009 tarihleri arasında yürütülen program çalışmalarının içeriğine ilişkin bir çok konuda genel hatlarıyla mutabakat sağlandığı kaydedildi.


Açıklamada, program kapsamındaki orta ve uzun vadeli bazı yapısal reformlara yönelik çalışmaların tamamlanması için önümüzdeki dönemde görüşmelere devam edileceği vurgulandı.


IMF KONUSUNDA HAZİNE AÇIKLAMA YAPACAK


Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkiler konusunda, Hazine Müsteşarlığının kısa süre içinde açıklama yapacağını bildirdi.


Şimşek, Merkez Bankasının düzenlediği kokteyle girişi sırasında gazetecilerin IMF ile ilişkilerde gelinen noktaya ilişkin soru üzerine ''Hazineye talimat verdim. Birazdan basın açıklaması yapılacak'' dedi.


Mehmet Şimşek, ''Görüşmeler tamamlandı mı?'' şeklindeki soruyu, herşeyin basın açıklamasında görülebileceğini belirterek yanıtsız bıraktı.


NAZIM EKREN


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren de IMF ile ilişkilerin Bakanlar Kurulunda gündeme gelip gelmediğine ilişkin soru üzerine, konunun Bakanlar Kurulunda görüşüldüğünü, Devlet Bakanı Şimşek'in süreci takip ettiğini, açıklamayı Şimşek'in yapacağını bildirdi.


Teşviklerle ilgili soru üzerine Ekren, teşvikleri içeren yasa tasarının Bakanlar Kurulunda ele alındığını, enerji KİT'leri, çekler ve ekonomik koordinasyon kurulunun yapısı gibi unsurları da içeren düzenlemeleri açıklamak üzere yakında basın toplantısı yapılacağını söyledi.


Ekren, hurda indirime ilişkin soru üzerine de bu konuda bilginin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından verileceğini kaydetti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler