YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet Bakanı Ekren, yaşanan süreci Türkiye 2001'd
Devlet Bakanı Ekren, yaşanan süreci Türkiye 2001'd
Devlet Bakanı Ekren, yaşanan süreci Türkiye 2001'd
23 Eylül 2008 / 13:35 Güncelleme: 23 Eylül 2008 / 00:00

Devlet Bakanı Ekren, Türkiye'de ABD'de olduğu gibi şiddetli bir kriz yaşanmayacağını Türkiye'nin konjontürel süreçten yapısal değişim sürecine girdiğini söyledi.Ekonomik Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren NTV'de katıldığı yayında küresel krizin türkiye'ye etkilerine değindi. Ekren krizin iki önemli boyutu olduğunu, finansal krizden daha kritik olanının reem ekonomiye nasıl yansıyacağı boyutu olduğunu söyledi.


Kar baskısı, risk iştanı, reyting kuruluşlarınınyaklaşımları ve düzenleyici kurumlardan gelen stres ile gelişen küresel krizde ABD'nin 516 milyar dolarlık banka zararı olduğunu kaydeden Ekren, şimdi kötü aktiflerin alınması durumunda sorunun çözülüp çözülmeyeceği aşamasında olunduğunu aktardı.


ABD'nin likidite bolluğu içinde likit sıkıntısı yaşadığına değinen Devlet Bakanı yaşanan süreci Türkiye'nin 2001'de aştığını söyledi.


Türkiye'nin kamu sektöründe bilonçolarının düzgün olduğunu kaydeden Ekren; Türkiye'nin eskiye göre daha güçlü olduğunu, kriz üretmeyen konjonktür içinde olduğunu söyledi.


Türkiye'nin eski kırılganlığını kaybettiği cari açık gibi yeni kırılganlıklar kazanıdığını belirten Ekren yeni dönemde büyüme ve istikrara ağırılık verileceğini belirtti.


Orta vadedeki programda muhtemel bütün olasılıkların dikkate alındığını belirten Nazım Ekren, Türkiye'nin yapısal değişim sürecine girdiğini ABD'de yaşardığı kadar güçlü bir krizin görülmeyeceğini söyledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler