YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devir Türkiye'nin devri
Avrupa'nın yaşlanan nüfusuna dikkat çeken Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Çalıştıracağı işçi yok, ikinci işi bırakacağı nesli yok, şirketleri devam etmiyor.' dedi.
Devir Türkiye'nin devri
19 Kasım 2011 / 17:59 Güncelleme: 19 Kasım 2011 / 18:05

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Allah'a şükürler olsun, bakın biz artık Avrupa'daki şirketlerin birbir almaya ve onlarla ortaklık kurmaya başladık'' dedi.

Çağlayan, Dünya Türk Girişimciler Kurultayı kapsamında gerçekleştirilen İnteraktif Oturumda yaptığı konuşmada, Ekonomi Bakanlığı'nın bütün iş adamlarının yanında olduğunu belirterek, ticaret müşavirliklerinin artık çalışma sistemlerinin değiştiğini, müşavirliklerin bulundukları bölgelerde bir şirketin pazarlama elemanı gibi çalıştığını anlattı.

Ticaret müşavirliklerinin sayısının 250'ye çıkarıldığını ve bu sayının önümüzdeki dönemde daha da artırılacağını söyleyen Çağlayan, yurt dışında yaşayan bütün iş adamlarının sorunlarının müşavirliklerin nezdinde çözüleceğini kaydetti.

Çağlayan, ''Şu anda çok önemli bir proje üzerinde TOBB ile birlikte çalışıyoruz. Bununla inşallah sizleri yeni iş kurma, girişimcilerin sağa sola çarpmadan, başına bir kaza gelmeden yatırım yapabileceği, onlara en doğru adreslerin en iyi şekilde gösterildiği yeni bir modeli de çok yakın bir sürede açıklayacağız'' dedi.

Teşvikleri de yıl sonunda bitireceklerini bildiren Çağlayan, bütün bakanlıklar tarafından desteklenen yeni teşvik sisteminde TOBB'un da muhatap alınacağını vurguladı.

Çağlayan, yeni teşvik sisteminin cari açığı esas alan, Türkiye'de üretilmeyen malların Türkiye'de üretilmesini sağlayacağını belirterek, ''Cari açığın belinin kırılacağı dönemle karşı karşıya geleceğiz'' dedi.

Zafer Çağlayan, 2001 kriz yılını hatırlatarak, ''O tarihte birçok ülkenin büyükelçilerinin ellerinde Türk firmalarının listelerini görmüştüm, Türkiye'deki firmaları ucuza kapatmak için seferber olmuşlardı'' dedi.

Çağlayan, şöyle devam etti:

''Allah'a şükürler olsun, bakın biz artık Avrupa'daki şirketleri bir bir almaya ve onlarla ortaklık kurmaya başladık. Bunun ilk adımı olarak da Bakanlığımda yapmış olduğum çalışmayla yurt dışındaki yatırımları da planlayan bir uygulama başlattık. Şu anda yurt dışındaki bir şirket ortaklık veya satın alma noktasında yapacağı hukuki işlemlerde, yapacağınız araştırmalarda 200 bin dolara kadar desteği size hibe olarak veriyoruz. Buradaki gayemiz sizlerin doğru ortaklıklar yapması.''


-''Artık devir evelallah Türkiye'nin devridir''


Avrupa'dan Türkiye'ye gelen yatırımın gideceği başka adres olmadığının altını çizen Çağlayan, ''Suriye'ye mi gideceksiniz, Irak'a mı gideceksiniz, Mısır'a mı gideceksiniz, yoksa serbest piyasa kurallarının en fazla hakim olduğu, bir günde şirket kurulan Türkiye'ye mi geleceksiniz '' dedi.

Türkiye'nin AB'nin akciğeri olduğunu ifade eden Çağlayan, ''Nüfusu yaşlanmış, çalıştıracağı işçi yok, ikinci işi bırakacağı nesli olmadığı için şirketleri devam etmiyor. İşte Başbakan'ımızın üç çocuk ısrarının altında yatan sebeplerden biri budur. Türkiye'nin 74 milyon nüfusu bizim için gelecekte en önemli unsurların başında geliyor. Artık devir evelallah Türkiye'nin devridir. Artık haklarımızı, daha fazla bastırarak alacağız'' diye konuştu. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler