YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dev ihaleyi bakın kim kazandı!
Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirme ihalesinde en yüksek teklif, 664 milyon dolarla Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ tarafından verildi.
Dev ihaleyi bakın kim kazandı!
23 Mayıs 2014 / 17:28 Güncelleme: 23 Mayıs 2014 / 17:31

Türkiye'nin denizde bağlama kapasitesi açısından en büyük yat limanı olan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı'nın 30 yıl süreyle "işletme hakkının verilmesi" yöntemiyle özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 664 milyon dolar ile Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ verdi.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait İstanbul Kadıköy'deki Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı için düzenlenen ihalenin nihai pazarlık görüşmesinin açık artırması 4 teklif sahibinin katılımıyla 495 milyon dolar ve 1 milyon dolar artırım aralığıyla başladı.

Açık artırmada ilk olarak Tepe-Kaya Ortak Girişim Grubu elendi.

Daha sonra iş adamı Ali Ağaoğlu'nun temsil ettiği Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri AŞ–Yılport Holding AŞ Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildi.

Açık artırmanın son bölümüne Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret AŞ ile Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı. Bu bölümde Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ 2 kez mola aldı.

İhale, Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ'nin en yüksek teklifi 664 milyon dolar olarak vermesiyle sona erdi.

Türkiye ekonomisine güveniyoruz

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Başkanı Tamer Haşimoğlu, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı'nın özelleştirme ihalesine ilişkin, "Şartlar içinde teklif vermiş olduk. Türkiye ekonomisine güvenimiz devam ediyor" dedi.

Haşimoğlu, "Rakamın düşük kaldığını düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruyu yanıtlarken şunları kaydetti:

"Sanırım 41 tur geçti. Rakamın düşük kaldığını söylemek ne kadar doğru bilmiyorum. Buraya gelirken, bu yerin işletmecesi olarak, müşteri profilini titiz bir şekilde çalışarak, fizibilitemizi hazırladık. Şartlar içinde teklif vermiş olduk. Türkiye ekonomisine güvenimiz devam ediyor. Bundan sonraki özelleştirme projeleri gündeme geldikçe değerlendirip, ona göre karar vereceğiz."

Yat limanının bin 400'e yakın tekne ve yat bağlama kapasitesi olduğunu ifade eden Haşimoğlu, bu rakamın yatların ebat ve cinslerine göre değiştiğini, yapılacak yeni yatırımlarla kapasitenin bin 700'e kadar çıkabileceğinin öngörüldüğünü söyledi.

 

aa

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler