YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Derince Barajı’nı Başbakan açacak
Derince Barajı’nı Başbakan açacak
26 Kasım 2014 12:39
Muğla’da inşa edilen ve toplam yatırım maliyeti yaklaşık 45 milyon lira olan 4 tesis, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Balıkesir’de düzenleyeceği toplu açılış töreni ile hizmete alınacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Muğla’da inşa edilen ve toplam yatırım maliyeti yaklaşık 45 milyon lira olan 4 tesis, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Balıkesir’de düzenleyeceği toplu açılış töreni ile hizmete alınacak.

Toplu açılış

30 Kasım 2014 tarihinde düzenlenecek toplu açılış töreni Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın her yıl gerçekleştirdiği ve bir klasik olma özelliği taşıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı daha önce 2010 yılında 110, 2011’de 111, 2012’de 112, 2013’te ise 113 tesisi toplu olarak açmış ve vatandaşların hizmetine sunmuştu.

Tesisleri Başbakan açacak

Bu yıl toplu açılış törenlerini sürdürecek olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Türkiye genelinde tamamladığı ve toplam yatırım tutarı yaklaşık 2,63 milyar TL olan 114 tesis, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Balıkesir’den katılacağı törenle vatandaşların hizmetine sunulacak.

Açılışı gerçekleştirilecek bu tesislerin arasında yer alan yatırım maliyeti 37 milyon 150 bin TL olan Milas Derince Barajı da toplu açılış merasiminde Muğlalıların hizmetine sunulacak.

Ekonomiye yıllık 7.5 milyon lira katkı sağlayacak

Milas Derince Barajı ile 8 bin 300 dekar zirai arazinin sulanması hedefleniyor. Derince çayı üzerinde inşa edilen barajın 20,6 milyon m3 depolama hacmi bulunuyor. Tesis 277 kişiye istihdam ve milli ekonomiye de yıllık yaklaşık 7,5 milyon TL katkı sağlanacak.

Muğla’da hizmete alınacak diğer tesisler arasında Muğla-Milas Akgedik Değirmendere Derivasyonu ile Muğla-Yatağan Kazan Göleti Menteş (Alaşar) Derivasyonu ve Muğla Ula Çörüş Sulaması da yer alıyor. 

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler