YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Depremzedeye kredi müjdesi
Sanayi Bakanı Nihat Ergün, KOBİ'lerin 3 yıl vadeli faizsiz kredi paketi açtıklarını açıkladı.
Depremzedeye kredi müjdesi
16 Kasım 2011 / 10:48 Güncelleme: 16 Kasım 2011 / 11:16

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Van'da 6 bin işletme 250 milyon liralık bir kredi hacminden yararlanma imkanı bulmuş olacak'' dedi.

Ergün, 8. Hükümetlerarası Genel Kurul toplantısı ve komite toplantılarının açılışının ardından, basın mensuplarının Van'daki depremde zarar gören esnafa yönelik destekler konusundaki  sorularını yanıtladı.

Zaman zaman doğal afetlerle ilgili özellikle o bölgede ticari hayatın canlanması ve afetlerden zarar gören esnaf ve sanatkarın, KOBİ'lerin, işletmelerin yeniden kendilerini yeni döneme uyarlayabilmeleri için bazı destek programları hazırladıklarını ifade eden Ergün, Van için de özellikle oradaki tahribatın ağırlığını görerek bir destek programı hazırladıklarını belirtti.

Ergün, ''Genel destek programını biraz daha revize ederek, öncelikle Van ilindeki zarar görsün görmesin, herhangi bir yıkıma uğrasın uğramasın, bütün KOBİ'ler için, esnaf ve sanatkar için üst limiti 30 bin lira olan, bir yılı ödemesiz olmak üzere 3 yıl vadeli ve faizsiz bir kredi paketi açmış bulunuyoruz. Kredi faiz desteği KOSGEB tarafından karşılanmış olacak'' dedi.

Öbür taraftan işyeri zarar gören, malını kaybeden, malı zarar gören ve yeniden işyerini kurmak, canlandırmak için finansmana ihtiyacı olan işletmelere de üst limiti 100 bin lira olan ve yine 1 yılı ödemesiz, 3 yıl vadeli ve faizsiz ikinci bir kredi paketi açtıklarını bildiren Ergün, ''Yine bunun da zarar görenler için 30 bin lira üst limiti olan, zarar görsün görmesin Van'daki işletmeleri kapsayacak. Bu ekonomiyi canlandırmak amacıyla, diğeri ise işyeri zarar görenlerin yeniden işyerlerini kurması amacıyla verilen bir kredi'' diye konuştu.

Bakan Ergün, birinci kredi paketinden 5 bin işletmenin yararlanacağını düşündüklerini ve orada 150 milyon liralık kredi hacminin oluşmuş olacağını, üst limiti 100 bin lira olan ikinci kredi paketindense yaklaşık 1.000 işletmenin yararlanacağını düşündüklerini kaydetti.

Van merkez ve Erciş'te geçen hafta yapmış oldukları gözlemlerde, yaklaşık 1.000 işletmenin zarar gördüğünü ve bu kredi limitinden yararlanmak isteyeceğini tespit ettiklerini dile getiren Ergün, ''6 bin işletme 250 milyon liralık bir kredi hacminden yararlanma imkanı bulmuş olacak'' dedi.

Kredilerden ne zaman faydalanılacağına ilişkin bir soruya karşılık da Ergün, ''Arkadaşlarımız bunun hazırlıklarını hemen yapıyorlar. Hiç gecikmeden hemen bu ay içerisinde mümkün olduğu kadar bankalarla anlaşmalar yapılacak ve aralık ayından itibaren de arkadaşlarımız oradaki esnaf ve sanatkarımız, KOBİ'lerimiz bu imkandan yararlanmaya başlayabilirler'' yanıtını verdi.

Cari açıkla ilgili olarak da Ergün, şunları kaydetti:

''Özellikle 2011 yılının 3. çeyreğinde alınan önlemler cari açığın en azından artış hızını yavaşlatan ve bir müddet sonra da cari açıkta azalmaya yol açan sonuçlar doğuracağını söyleyebiliriz. Zaten cari açığın artış hızını yavaşlatma etkilerini şimdiden gördüğümüzü rahatça söyleyebiliriz. 2012 yılında bu tedbirlerin etkilerini daha yakından hissetme imkanımız olacaktır. Ama 2011'in son çeyreği alınan önlemlerin etkilerini hissettirmeye başladı.''

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler