YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dengelerin kilit ülkesi Türkiye
SOCAR Türkiye Genel Müdürü Yavuz’a göre enerji sektöründe en istikrarlı politikayı Türkiye yürütüyor. Doğalgazda attığı adımlar, çevresindeki krizler karşısında bir istikrar adası olması, Türkiye’yi küresel enerji dengelerinin kilit ülkesi yapıyor.
Dengelerin kilit ülkesi Türkiye
24 Haziran 2014 / 09:50 Güncelleme: 24 Haziran 2014 / 09:56

Bayburt'un Beşpınar köyünde 1959 yılında doğmuş, Ankara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1981’de mezun olduğunda da, hâlâ köyünün elektriği (telefonu da) olmayan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz ile dünya enerji dengelerini konuşmak hayli enteresan.

Krizler Türkiye’ye yaradı...

O, elektrik ve telefonla, merhum Turgut Özal’ın baş döndürücü reform yıllarında 1984’te buluşabilmiş bir köyün evladı. Bir grup gazeteci ile memleketi Bayburt’taki buluşmasında söyledikleri ise 1980’li yıllara kadar köylerine elektrik götürememiş bir ülkenin, Türkiye’nin, günümüz enerji dengelerinde geldiği olağanüstü noktayı belgelemesi açısından önemli. Yavuz, şunları söylüyor: “Ukrayna ve Irak’ta yaşanan gelişmeler Türkiye’nin stratejik önemini artırdı. Türkiye, bölgede bir istikrar adası olarak yükseliyor. Bu istikrar adası, doğudaki enerji depolarıyla Avrupa ekonomilerinin buluşması açısından tek sağlıklı köprü görevini üstleniyor. Türkiye’nin asıl önemi, doğalgaz sevkiyatı açısından öne çıkıyor. Çünkü doğalgaz ancak boru hatlarıyla taşındığı takdirde avantajlı bir enerji kaynağıdır. Denize boru hattıyla ulaştırıp, LNG’ye çevirerek tankerle sevk edilmesi zor ve pahalı bir işlemdir. Bu nedenle, özellikle Irak doğalgazının dünya pazarlarına ulaşması için tek yol, Türkiye’dir.”

En istikrarlı politika bizde

Ukrayna krizi nedeniyle Güney Akımı projesinin durduğunu söyleyen Yavuz “Hazar doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak TANAP büyük önem kazandı. Bu durum Türkiye’yi, Avrupa enerji sektörü açısından yalnız köprü değil, kilit ülke yapıyor. Bu arada TPAO’nun Şahdeniz’deki payını yüzde 19’a çıkarması tarihi bir adımdır. Bu denge içinde İran’ın dünya ile ne kadar entegre olabileceğini de izlememiz gerekiyor. Türkiye, dünyadaki en istikrarlı politikayı yürütüyor” dedi.

2023’te bir numara olacağız
 
Türkiye'nin en son 1985’te, politik nedenlerle Kırıkkale rafinerisine, yatırım yaptığını belirten Yavuz “Onu saymazsak, ülkenin bu konuda yaptığı son tutarlı yatırım 1972’deki İzmir rafinerisi. Şimdi de biz. PETKİM yarımadasında dünyanın en büyük enerji yatırımlarından birini yapıyoruz.

Bizden sonra bu çapta bir yatırım yapılması da çok zor. Burada dağınık bir piyasa ve özellikle ithalatçı lobisi ile mücadele ediyoruz. Biz ise şu anda yatırımda 3 milyar doları geçtik, bunun üzerine 2018 yılına kadar 6 milyar dolar daha koyacağız” diye konuştu. Yavuz “PETKİM yarımadasına yapacağımız yatırımlarla Avrupa’nın hemen yanında Singapur’un Yulong rafineri tesisleri düzeyinde bir yapıya kavuşacak ve 2023’te SOCAR Türkiye, ülkenin bir numaralı sanayi kuruluşu haline gelecek. TÜPRAŞ’ı geçeceğiz ama Koç Grubu’nu toplam sanayi gelirinde geçmemizin zor olduğunu biliyorum” dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler