YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davos'ta Türkiye dersi
Türkiye’nin krizdeki başarısı nedeniyle Davos’ta yakın markaja alınan Babacan, zirvenin son gününe damga vurdu. Babacan ‘Bize ders verin’ talebi üzerine krizden çıkış yollarını anlattı.
Davos'ta Türkiye dersi
29 Ocak 2012 / 10:39 Güncelleme: 29 Ocak 2012 / 10:38

İSVİÇRE’NİN Davos kentinde dün sona eren Dünya Ekonomik Forumu’nun kapanışına da Türkiye damgasını vurdu. Zirve, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın verdiği kriz dersiyle kapandı. Türkiye’nin krizdeki başarısı nedeniyle zirvenin başından beri yakın markaja alınan Babacan zirve boyunca 2 tartışma programı, 5 ayrı oturuma katıldı. 20 ayrı görüşme de yapan Babacan, zirvede krizi ensesinde hissetmeyen tek isim olarak da öne çıktı. Bu durum zirvenin ‘Küresel Ekonomiye Bakış’ oturumunda moderatör Martin Wolf’un da dikkatini çekti. Financal Times’ın baş ekonomik yorumcusu Wolf, Başbakan Yardımcısı Babacan’a söz verirken “Burada imtiyazlı konumda tek sizsiniz, bize ders verin” dedi. Babacan bunun üzerine Euro Bölgesi’ni krizi doğru yönetememekle eleştirerek “Güveni sağlayın. Yunanistan’ın iflasına kesinlikle izin vermeyin” uyarısında bulundu.

Atina’nın iflasına izin vermeyin

Babacan “Yunanistan’ın iflası mutlaka engellenmelidir. İflas iflastır, bunun düzenlisi düzensizi, geçicisi kalıcısı, gönüllüsü gönülsüzü olmaz. Euro Bölgesi dayanışma gösterip hiçbir üyesinin iflasına izin vermeyeceğini taahhüt etmelidir. Bunu Yunanistan’da reformlar izlemelidir. Ama iflas kapısı bir kere açılırsa ardından herkes gider. Herkes bunun bedelini öder” dedi. Küresel ekonomik krizden çıkışta anahtar kelimenin ‘güven’ olduğunu da vurgulayan Başbakan Yardımcısı Babacan “Mali sistemin temeli güvendir. Güven yoksa tüketiciler neden harcasın? Şirketler neden yatırım yapsın? Bankalar neden kredi versin? Bunlar olmayınca ekonomi nasıl büyüsün, istihdam yaratılsın?” diye sorarken Türkiye’nin başarısını da ‘güven’ ve ‘istikrar’a bağladı.

IMF PARA TOPLAMAYA GELDİ:

Bakan Babacan’la aynı oturumda konuşan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, esprili bir dille Davos’ta para toplayacağını söyledi. Lagarde, IMF üyelerini 500 milyar doları vermeye çağırarak “Küçük çantamla birlikte biraz para toplamak için burdayım” dedi. Ardından çantasını gösteren Lagarde’ın sözleri salonda kahkahalara ve alkışlara neden oldu. IMF 19 Ocak’ta kredi kaynaklarını 500 milyar dolar artırma kararı almıştı.

Avrupalılar krizi yönetmeyi bilmiyor

DAVOS Zirvesi sırasında soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Babacan “Avrupa’da kriz kavramı 2’nci Dünya Savaşı’ndan beri unutulan bir kavram, bu nedenle kriz yönetimi nedir bilmiyorlar” dedi. AB’ye üyelik ile Euro Bölgesi’ne üyeliğin farklı kararlar olduğuna dikkat çeken Babacan, Türkiye’nin AB’ye üye olabileceğini, fakat Euro’yu kullanmaya daha sonra karar verebileceğini kaydetti. Davos’ta Türkiye’nin dikkat çektiğini anlatan Babacan, Davos’ta genel olarak kriz konuşulsa da iş dünyasının; “Peki her şey kötü ama hiç mi iyi bir şey yok dünyada?” şeklindeki soruya “Tamam işte, Türkiye var” cevabını verdiklerini söyledi.

Para biriktirin esnaf sizi bekliyor

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Davos’ta üst düzey yöneticileri İstanbul’a davet etti. Bağış CEO’ları Dünya Ekonomik Forumu’nun 4-6 Haziran’da İstanbul’da düzenleyeceği Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika Zirvesi’ne çağırırken “Haziran’a kadar para biriktirin, İstanbul esnafı sizi bekliyor” dedi. Davos’a katılan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ise “Davos’u gördükten sonra yüzde 4 büyüme konusunda çok rahatım” dedi. Başçı perşembe günü de OECD Genel Sekreteri’nin “Siz Türkler hep gülüyorsunuz. Karamsar bir yüz şekli takının da Davos’un ruhuna uygun olsun” dediğini aktarmıştı. (Star)
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler