YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davos’a Türkiye damga vuracak
Davos’a Türkiye damga vuracak
20 Ocak 2015 07:14
Küresel ekonominin kaptanlarını buluşturan geleneksel Davos toplantıları yarın başlıyor. Bu yıl G20 dönem başkanı olarak zirveye damga vurması beklenen Türkiye, 2009 yılından bu yana ilk kez başbakan düzeyinde temsil edilecek.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) her yıl küresel ekonominin kaptanları olan siyasetçileri ve işadamlarını buluşturduğu geleneksel Davos toplantıları yarın başlıyor. 24 Ocak’a kadar sürecek toplantılarda Türkiye’yi Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil edecek.

‘Yeni Küresel Şartlar’ konulu toplantıya katılacak olan Davutoğlu’nun 22 Ocak’ta Davos’ta olması bekleniyor. Böylece Türkiye 2009’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde “Davos benim için bitmiştir” diyerek terk ettiği zirveden bu yana ilk kez başbakan düzeyinde temsil edilecek.

Zirvede Türk iş dünyasını ise B20 Türkiye ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile B20 Türkiye’nin Görev Güçleri başkanlıklarını yürüten Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Hüsnü Özyeğin ve Ali Koç temsil edecek. Davos’ta B20 Türkiye ve TOBB iki büyük organizasyona ev sahipliği yapacak. İlk organizasyon, B20 ve World Economic Forum’un ev sahipliğinde, 22 Ocak’ta gerçekleşecek “G20 Gündeminin Geliştirilmesi” oturumu olacak. Oturumun açılışı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yapılacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise oturumun kapanış konuşmasını gerçekleştirecek. Türkiye’nin Dönem Başkanlığı’nın 2015 yılı öncelikleri ve gündemi ile B20 Türkiye’nin çalışmalarına değinilecek oturum, B20 Görev Gücü Başkanları ile Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria Gurria ve küresel iş dünyasının üst düzey temsilcilerini buluşturacak. 23 Ocak’ta ise TOBB, Davutoğlu onuruna vereceği resepsiyonda Davos’ta bulunan CEO’ları ve uluslararası kuruluşların temsilcilerini ağırlayacak.  

Etiketler:
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler