YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davos zirvesi nedir? Nerede yapılacak ve Davos'a kimler katılacak 2016
Davos zirvesi nedir? Nerede yapılacak ve Davos'a kimler katılacak 2016
20 Ocak 2016 15:47
Davos Zirvesi'nin başlamasıyla Davos zirvesi nedir? Nerede yapılacak? 2016 Davos zirvesine kimler katılır? Davos'ta bu sene hangi konular öne çıkıyor? DavosZirvesi 2016'da Türkiye’yi Kim Temsil Ediyor? soruları merak ediliyor.

Davos zirvesi nedir? Davos buluşmasına kimler katılır?  Davos'ta bu sene  hangi konular öne çıkıyor? Davos Zirvesi 2016'da Türkiye’yi Kim Temsil Ediyor?

Kanalahaber.com yazarlarından Nevzat Erdağ, Davos'a dair merak edilenleri yazdı:

Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta Başladı

İsviçre'nin Davos kasabasında bu yıl 46'ncı kez düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu başladı. 46'ncı Dünya Ekonomik Forumu’na yaklaşık 40 ülkeden devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra ekonomi dünyasının önde gelen isimleri ve bilim insanları olmak üzere toplam 2 bin 500 kişi katılıyor. Dört gün sürecek olan zirvede, son döneme damgasını vuran Avrupa'daki sığınmacı krizi, terörle mücadele, düşen petrol fiyatları ve iklim değişikliği gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Davos buluşmasına kimler katılır?

İsviçre'nin mutena kış sporları merkezlerinden Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun yıllık toplantılarına forumun üyesi ve finansörü olan bin özel şirketin yönetim kurulu başkanlarıyla, ‘seçkin' politikacılar, bilim insanları, sivil toplum örgütleri ve din adamlarıyla medya temsilcileri katılırlar. Buluşmanın resmi programına alınan 200'ün üzerindeki toplantı medyaya açık yapılır. Her yıl ocak ya da şubat ayında tekrarlanan Dünya Ekonomik Forumu sırasında gayrı resmi ikili buluşmalar da en az resmi programdaki toplantılar kadar ilgi çeker. Şirket ve devletlerin özel davetleri de güncel dünya sorunlarının tartışılması açısından önemli bir platform oluşturur.

Bu yılki buluşmada hangi konular öne çıkıyor?

Bu yıl 100'ün üzerinde ülkenin temsil edildiği Davos toplantılarında mülteci krizi gündemin ön sıralarına yükseldi. Dünya ekonomisinin geniş kesimlerini etkisi altına alan konjonktür krizi, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi devletlerarası kurumların küresel büyüme beklentilerini düşürmesi, gelişen ülkeleri bekleyen daralma tehlikesi, hammadde fiyatlarındaki gerilemenin doğurabileceği ekonomik tehlikeler ve dijital teknolojilerdeki ilerlemenin muhtemel sonuçları da Davos'ta enine boyuna tartışılacak. Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un, ‘Refah umuduyla Avrupa'ya göç' konulu Dünya Ekonomik Zirvesi'ni açış konuşması merakla beklenmekteydi. Davos'a davetli 40'ın üzerindeki devlet ve hükümet başkanı arasında İngiltere Başbakanı David Cameron ile Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma da bulunuyor.

Davos’ta Türkiye’yi Kim Temsil Ediyor?

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil ediyor. Davutoğlu, Türkiye'nin global rolü oturumunda konuşma yapacak. Suriyeli mültecilerle ilgili bir oturumda işadamı Hamdi Ulukaya da söz alacak. Davos'ta Türk tarafı açısından öne çıkan bir diğer konu ise Kıbrıs.

ABD'de kurduğu yoğurt firmasını çok kısa sürede büyük markaya dönüştüren işadamı Hamdi Ulukaya, göçmen krizine çözüm bulmak için çabalarını sürdürüyor. Daha önce servetinin yarısını mültecilere bağışlayacağını açıklayan Ulukaya, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda yeni projesini anlatacak

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler