YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DASK'ta kısa sürede büyük artış
DASK'ta kısa sürede büyük artış
15 Mart 2013 13:09
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'de doğal afet sigortası yaptırılan konut sayısının son 7 ayda 1 milyon artışla 4 milyondan 5 milyona yükseldiğini bildirdi.

 

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen toplantıda, DASK'ın 2012 faaliyetleri ve 2013 hedefleri hakkında bilgi verildi ve ''Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor'' yarışmasında dereceye giren iller açıklandı.
 
Başbakan Yardımcısı Babacan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'deki genel sigortalılık oranlarına bakıldığı zaman hala sigortalılık bilicinin halk tarafından tam anlamıyla kabul edilmesi için çabaların devam etmesi gerektiğini söyledi.
 
Bu düzenlemelerin güzel sonuçlarının da görülmeye başlandığını belirten Babacan, son 7 ay gibi kısa sayılabilecek bir sürede Türkiye'de doğal afet sigortası yaptırılan konut sayısının tam 1 milyon adet arttığını ve 4 milyondan 5 milyona yükseldiğini bildirdi.
 
Babacan, önümüzdeki 5 yılda 10 milyon doğal afet sigortalı konut sayısına ulaşma hedefinin önemli olduğunu, gerekli tanıtım yapılırsa ve denetimler üzerinde ciddiyetle durulursa 10 milyon rakamına 5 yıldan çok daha erken ulaşılabileceğini kaydetti.
 
107 liraya doğal afet sigortası
 
Deprem sigortasının külfetinin fazla olmadığını anlatan Babacan, şu anda Türkiye'de 5 milyon konutun her birinin yılda ödediği sigorta priminin 2013 rakamlarıyla ortalama 107 lira olduğunu söyledi.
 
Babacan, ''Yani bir ev için ortalama yıllık 107 lira ödüyorsunuz. Öyle korkulacak bir rakam değil, aşağı yukarı 11-12 paket sigara parası. Yani 11-12 sigara parasına 1 yıl boyunca evinizi sigorta ettirebiliyorsunuz'' diye konuştu.
 
 
AA
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler