YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Daralan dünya pazarı sanayi üretimini vurdu
Daralan dünya pazarı sanayi üretimini vurdu
Daralan dünya pazarı sanayi üretimini vurdu
09 Ocak 2009 / 07:35 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Küresel mali krizin sanayi üzerinde ağustostan itibaren hissedilmeye başlanan olumsuz etkisi kasımda 2001 yılından bu yana en yüksek boyutlarına ulaştı. Aylık sanayi üretimi, 2008 yılı kasım ayında yüzde 13,9 düşüş gösterdiKriz nedeniyle daralan iç talep ve ihracatta düşüş, sanayinin çarklarını iyice yavaşlattı. Kasımda yüzde 13,9 gerileyen sanayi üretimi 2001'den bu yana ilk kez 4 ay düşüş gösterirken, ülke ekonomisinin belkemiği sanayide küresel krizin olumsuz etkileri, beklentilerin ötesine geçti. Türkiye İstatistik Kurumu, 2008 Kasım ayına ilişkin sanayi üretim Endeksi'ni açıkladı.


BEKLENTİLER ALTÜST OLDU


Sanayi üretimi, beklentileri altüst etti. Analistler sanayi üretimindeki gerilemenin yüzde 7,5 ile sınırlı kalmasını beklerken kasımda sanayi üretiminde yüzde 13,9'luk daralma yaşandı. Küresel krizin reel sektör üzerindeki etkileri ağırlaşarak devam ediyor. Sanayi üretiminin yüzde 80'ini oluşturan imalat sanayiinde ise daralma yüzde 15,5'e ulaştı. Sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,9 artarken; imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 15,5 azaldı.


2001 KADAR KÜÇÜLMEYECEĞİZ


Kasım ayında önceki yılın aynı ayına göre en yüksek düşüş yüzde 29.1 ile sermaye malı imalatında görüldü. Açıklanan rakamları değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, “Bu baz etkisi biraz yanıltıcı olabilir. 2009 ikinci yarısı için iyimserliğimi koruyorum. Ben ekonominin 2001 kadar küçülmeyeceği kannatindeyim” dedi.


Reel sektörde moraller bozuk


Sanayinin üretiminin düştüğü, stokların büyüdüğü, iç piyasa ve ihracat siparişlerinin azaldığı, rekabet gücünün yitirildiği, yatırımların kısıldığı, birim maliyetlerin yükseldiği belirlenirken, bu gelişmelerin izleyen dönemde artarak süreceği beklentisinin yaygınlaştığı dikkati çekti. 2008 kasımda; geçen yıla göre ihracat % 17,5 azalarak 9 milyar 339 milyon dolar ve ekimde de geçen yılın aynı ayına göre ihracat % 3.1 azalarak 9 milyar 588 milyon dolara gerileyen ihracat rakamlarında bu sanayideki çarkların durmasının da büyük bir etkisi var. Bu olumsuz gelişmelerde baş etmen olarak talep daralması öne çıktı.


En çok oto etkileniyor


Kasımda sık sık üretim araları verilen ihracatın lokomotifi otomotiv sektöründe ise üretim düşüşü yüzde 41,2 oldu. Alt grupları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranı Motorlu Kara Taşıtı, Römork ve Yarı Römork İmalatında gerçekleşti. Otomotiv ihracatında Aralık 2008'de, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 45,4 ile aylık bazda yılın rekor düşüş oranı gerçekleşirken, AB ülkelerinde yüzde 90'lara varan oranlarda gerileme gözlendi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler