YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dananın kuyruğu kopuyor
Dananın kuyruğu kopuyor
01 Mayıs 2012 14:48
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Nisan ayı ihracaat verilerinin açıklanmasının ardından açıklama yaptı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ''İki dünya devi Blackberry ve Chrysler, şimdiden Türkiye'ye yatırımı mercek altına aldılar. Yine Çin'de birçok firma Türkiye ile daha yakından ilgilendiklerini açıkladılar'' dedi.

Büyükekşi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nda (GMK) düzenlediği basın toplantısında, Balıkesir'in 2011 yılında en fazla ihracat yapan 24. il olduğunu belirterek, 2012'nin ilk 4 ayında ihracatını yüzde 12 artırdığını bildirdi.

Balıkesir'in ihracatında, su ürünleri ve hayvancılık mamulleri, hazır giyim ve konfeksiyon, maden ve metaller sektörleri, elektrik, elektronik, makine ve aksamları sektörlerinin önemli bir paya sahip olduğunu dile getiren Büyükekşi, kentte tavuk, yumurta ve salyangoz ihracatının da önemli yer tuttuğunu anlattı.


-Dünya ekonomisi büyüme tahmini yüzde 3,5'a çıktı-


Yeni açıklanan IMF ve Dünya Bankası ortak raporunda küresel ekonominin aşamalı olarak toparlandığının yer aldığını vurgulayan Büyükekşi, şöyle konuştu:

''IMF, dünya ekonomisi için 2012 yılı büyüme tahminini, yüzde 3,3'ten 3,5'e çıkardı. Ancak yaz aylarında ise bu tahminin aşağı yönlü yeniden revize edilebileceğini düşünüyoruz. OECD öncü göstergeleri de yeniden durağan bir görünüm sergiliyor. ABD ekonomisinde toparlanma yavaşlıyor. Bu nokta dünya ekonomisi için çok önemlidir. Euro bölgesinde de halen riskler devam ediyor. Eurostat verilerine göre AB'de toplam borcun GSYH'ya oranı giderek artıyor. Bu oran 2011 yılında yüzde 82,5'e yükseldi. Avrupa'da bütçe açıkları artıyor. Borçlar büyüyor. İspanya'nın kredi notu kırıldı. Fransa'da, Hollanda'da, Yunanistan'da seçimler yapılıyor. Politik gelişmeler de ekonomideki riskleri artırıyor.''

Büyükekşi, dünyadaki bütün bu sıkıntılara rağmen Türkiye'de sevindiren gelişmeler yaşandığını ifade ederek, ''Ay içinde açıklanan 2011 büyüme rakamları, yüzümüzü güldürdü. 4. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyen Türkiye 2011 yılında yüzde 8,5 büyüdü. Bu rakam, son derece çarpıcı bir başarıyı ortaya koyuyor'' dedi.

Avrupa'da sıkıntılar devam ederken Çin ekonomisinin de yavaşladığını dile getiren Büyükekşi, Çin'in, döviz kuru politikasında son beş yılın en önemli değişikliğine gittiğini anlattı.

Yuanın dalgalanma bandının genişletilmesi ve yuanın değer kazanmasının, Çin'in iç talebi canlandırma hedefiyle uyumlu olduğunu vurgulayan Büyükekşi, ''Yuan değer kazanırsa, Türkiye'nin ihracat rekabeti için de olumlu olacaktır'' ifadesini kullandı.

Büyükekşi, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) geçen yıl miktar bazında yüzde 5 büyüyen dünya mal ihracatının bu yıl yüzde 3,7 artacağını öngördüğünü belirterek, bu rakamın 2009 yılı hariç son 10 yılın en yavaş büyümesi olduğunu bildirdi.

DTÖ'nün gelişmiş ülkelerin ithalatının yüzde 1,9, gelişmekte olan ülkelerin ithalatının yüzde 6,2 artmasını beklediğine dikkati çeken Büyükekşi, dünya mal ticaretinin ilk üç ayda yavaşladığını, özellikle Avrupa ithalatında yavaşlamanın bu yıl hissedildiğini söyledi.


-Mart ayı dış ticaret rakamları-


TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı dış ticaret rakamlarının da yüzleri güldürdüğünü anlatan Büyükekşi, şöyle devam etti:

''Mart ayı ihracatı bir rekor olarak tarihe geçti. 13 milyar 251 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Dış ticaret açığı yüzde 25,3 geriledi. Mart ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 64,3 oldu. Geçen yıl bu oran yüzde 54,6 idi. Dünyadaki emtia fiyatları Nisan ayında gevşemeye başladı. Bu gevşemede, Çin ve dünya ekonomisindeki yavaşlama ile piyasalardaki yeni likidite genişleme beklentisinin azalması etkili olmaktadır. Bizim için ise bu yıl, krizden sonra ihracat için zorlu yıllarımızdan birisi olması bekleniyor. Çünkü bütün ülkeler yavaşlayan iç pazarları nedeniyle ihracata ağırlık vermeye çalışıyorlar.''

Bu yıl ekonomide ılımlı bir büyüme beklendiğini vurgulayan Büyükekşi, enerji zamlarının maliyetleri artırdığını söyledi.

Vergi gelirlerinin azalması, faiz oranlarındaki artışın, bütçe dengelerini olumsuz etkilediğini vurgulayan Büyükekşi, ''Dış talep zayıf. Bunun için ihracat artışında da performans düşmektedir. Her şeye rağmen ihracatçılarımız, Türkiye'nin ihracatını artırmak için çalışmaya devam ediyorlar. Türkiye'nin yakaladığı büyüme ve ihracat rakamları ülkemize olan güveni tazeliyor. Daha fazla yatırımın ülkemize akmasını teşvik ediyor'' dedi.


-Yeni teşvik sistemi dünyanın gündeminde-


Açıklanan yeni teşvik sisteminin, önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Büyükekşi, bu teşvik sisteminin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan olmak üzere herkese teşekkür etti.

Yeni teşvik sisteminin Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu teknolojik dönüşümün ateşleyici motoru olacağını ifade eden Büyükekşi, şunları kaydetti:

''Yeni teşvik sistemi, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu sosyal barış ortamına da büyük katkı sağlayacak. Sistem, bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını hızlı bir şekilde azaltacak. Yeni teşvik paketi, Türkiye'nin sürdürülebilir bir büyüme yakalayabilmesi, cari açık probleminin orta ve uzun vadede ortadan kaldırılması, 2023 için ortaya koyduğumuz büyük hedeflere ulaşabilmesi için son derece önemlidir. Teşvik paketi ile global pek çok firmanın da Türkiye'yi tercih edeceğini düşünüyoruz. Nitekim ay içerisinde Çin'e ve ABD'ye ticari heyet programı gerçekleştirdik. Bunun ilk işaretlerini oralarda aldık. Yeni teşvik yasası büyük bir heyecanla karşılandı. İki dünya devi Blackberry ve Chrysler, şimdiden Türkiye'ye yatırımı mercek altına aldılar. Yine Çin'de birçok firma Türkiye ile daha yakından ilgilendiklerini açıkladılar.''

Büyükekşi, bu yıl ihracatın gerçekten zor olacağına dikkati çekerek, ''Bu nedenle kurların düşmesi konusunda hassas olunması gerekiyor. Bu yılın ihracatta son yılların en çetin geçecek yılı olması beklenmektedir. Bu yıl bütün ülkeler ihracata sarılmaktadır. Bu yıl deyim yerindeyse 'dananın kuyruğunun koptuğu yıl' olmaya aday bir yıl. Onun için ihracata her zamankinden daha fazla önem vermek zorundayız'' diye konuştu. AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler