YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Damadı görücüye çıkardık
Cenevre Otomobil Fuarı'na katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ben daha evvel fuarlara geldiğimde 'kız almaya geldim' derdim ama şimdi damadı görücüye çıkardık.' dedi.
Damadı görücüye çıkardık
06 Mart 2012 / 15:41 Güncelleme: 06 Mart 2012 / 15:49

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Cenevre Otomobil Fuarı'nda, Türkiye'de üretimleri olan, Toyota, Renault, Hyundai, Fiat ve Ford standlarını gezdi. Bakan Çağlayan daha sonra, Karsan'ın geliştirdiği ve New York taksi ihalesine de katılan,  Concept V1'i inceledi ve otomobilin adını ''delikanlı'' olarak koydu.

Bu yıl 82'incisi düzenlenen Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarına katılan Çağlayan, Karsan'ın New York Taksi ihalesi için geliştirdiği Concept V1 modelini inceleyerek, gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çağlayan, bugünün tarihi bir buluşma olduğunu dile getirerek, Karsan'ın bu yeni aracın öyküsünü eskiden beri bildiğini, girmiş olduğu ihalede de her türlü desteği verdiğini anlattı.

''İşte üstünde durduğumuz hadise bu... Beklentimiz bu... İstersek, Türk mühendisinin, Türk sanayicisinin tüm dünyaya hitap edebilecek tasarımlar yapabileceğini ortaya  koyan bir çalışma...'' diyen Çağlayan, ''Bir yerden başlamak lazım'' derken verilmek istenen mesajın bu olduğunu belirtti.

Bakan Çağlayan, otomotiv sektörünün ülke ekonomisinde en önemli sektörlerin başında geldiğini ifade ederek, otomotiv yan sanayisinin de son derece geliştiğini ifade etti.

Zafer Çağlayan, şunları kaydetti:

''Sayın Başbakanımızın 'yerli otomobil istiyorum var mı babayiğit ' dediği buydu. Şimdi burada 'Babayiğiti' görüyoruz. Bu işin artık ikinci merhalesine geçeceğiz. Önemli bunun artık Türkiyede yapılması... Önemli olan bir cesaretin ve bu konudaki kararlılığın gösterilmesiydi. Yoksa sayın başbakanımızın bizim otomotiv sektörüne babayiğit arıyoruz derken, motorunu aktarma organını dışardan ithal eden, elektronik donanımını, yazılımını dışardan ithal eden bir anlayış değil. Babayiğitlik anlayışımız bu değil bizim. Burada önemli Türk mühendisinin işçisinin, mühendisinin bu konudaki kararlığını ortaya koyan, isterse yapabileceğini ortaya koyacak olan bir gelişmeydi.

Neden bizim kendimize ait bir tasarımımız olmasın. Dünyada bunu yapanlardan ne eksikliğimiz var  Fazlamız var eksiğimiz yok. Bunun itecek manevi bir destek arayışındaydık. Şimdi devlet olarak her fırsatta sektörün her zaman yanında olacağımızı göstermek için ben buradayım. Bu tür yatırımları destekleyecek mekanizmayı oluşturmak da benim sorumluluk alanınım içinde. yeni teşvik sistemimizi geçen hafta başbakanımıza sunduk, başbakanımızın önerilerini, eleştirilerini aldık. bu hafta başbakanımızın programı çok yoğun gözüküyor, inşallah önümüzdeki hafta sayın başbakanımızın liderliğinde teşvik sistemini açıklayacağız.''


-Yeni teşvik sistemi-


Yeni teşvik sisteminde dışardan ithal etmek zorunda olunan ürünlerin Türkiye'de üretilmesi durumunda ciddi teşvikler verileceğini ifade eden Çağlayan, bu desteklerin stratejik yatırımlar başlığı altında olacağını söyledi.

Çağlayan, ''Bilhassa cari açık verdiğimiz sektörlerdeki yatırımların burada yapılmasını sağlayacağız. Yatırım indiriminden tutun, işgücü maliyetlerinde, kullanılacak kredilerde bile önemli destekler vereceğiz. Ben daha evvel fuarlara geldiğimde 'kız almaya geldim' derdim ama şimdi damadı görücüye çıkardık. Bu bizim damadımız. Türkiye ilk defa mühendislik ve kendi tasarımını ortaya koydu'' dedi.

Çağlayan, Karsan'ın geliştirdiği ve New York taksi ihalesine de katılan Concept V1'in adını ''Delikanlı'' olarak koydu.


-Toyota'dan Türkiye'de üretim artırma iması-


Bu arada Bakan Çağlayan, Toyota standını gezerken, Toyota Avrupa Başkanı Didier Leroy ile de görüştü. Toyota Başkanı Leroy'un Bakan Çağlayan'a hitaben, ''Türkiye'de üretimimizi artırmak için elimizden geleni yapıyoruz'' sözlerine karşılık, Çağlayan da, gelecek hafta Türkiye'de de teşvik paketinin açıklanacağını ve herkesin ilgisini çekeceğini söyledi. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler