YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dağ fare doğurdu"
HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinin başlamasıyla ilgili olarak, ''Bu listenin yayımlanması için 20 ay beklendi ama sonuç olarak dağ fare doğurdu diye düşünüyoruz'' dedi.
"Dağ fare doğurdu"
22 Mart 2010 / 13:07 Güncelleme: 22 Mart 2010 / 13:09

Çivi, Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, KEY ödemeleri için açıklanan ilk listede ismi çıkmayan ve itiraz eden hak sahiplerinin bu listede de isimlerini göremediğini öne sürdü.

İsmi açıklananlar için ise çok cüzi bir miktar ödeme görüldüğünü bildiren Çivi, '' Benim aldığım bilgiye göre, 100 TL'ye kadar olan kişi sayısı 350 bin. Büyük umutlarla 1 milyon 600 bin kişi KEY ödemesi alacak diye açıklamalar yapılmıştı resmi makamlarca. 350 bin kişinin alacağı rakam 1 TL ile 100 TL arasındadır. KEY'i tam olarak alacakların oranı ise yüzde 10'dur'' diye konuştu.

Yayımlanan listenin vatandaşı hayal kırıklığına uğrattığını savunan Çivi, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu listenin yayımlanması için 20 ay beklendi ama sonuç olarak dağ fare doğurdu diye düşünüyoruz. Aradan geçen sürede bir gecikme faizi uygulanması gerekiyordu. Devletin kamu alacaklarına uyguladığı faiz oranı, 2009 yılının Kasım ayına kadar yüzde 2.5'tur. Kasım'dan itibaren aylık 1.95'tir. Ancak bu 20 ayda yüzde 10 gecikme faizi uygulanmıştır.

Bizim hesabımıza göre eğer biz devlete borçlu olsaydık, devlet bizden yüzde 56 gecikme zammı alacaktı. Oysa bize yüzde 10 gecikme zammı vermiştir. Hak sahipleri yüzde 46 civarında kayba uğramıştır. Yüzde 10'un biz neye dayanılarak verildiğini araştırdık, parlamentodaki tartışmalar sırasında bunun enflasyona endekslendiğini gördük. O zaman devletin de bütün alacaklarına enflasyon oranında gecikme zammı uygulaması gerekiyor.''

''1 MİLYON 900 BİN KİŞİNİN İSMİ LİSTELERDE ÇIKMADI''

Öte yandan, Çivi ''Kaç kişi daha KEY ödemesi alacak'' sorusu üzerine, ''Son listede 1 milyon 600 bin kişi açıklandı. 1 milyon 900 bin kişinin ismi listelerde hiç çıkmadı. Zaten onların da bunu ispat etmesi mümkün değil. İlginç bir durum var, kesintiyi yapan, ibraz eden, kaydı tutan, ödeyen devlet ama vatandaştan bunun ispatı isteniyor. Vatandaşın 20 yıl önceki kayıtları bulup bunu ispat etmesi mümkün değil. Bu sistem ödememek üzerine kurulu bir sistemdir'' iddiasında bulundu.

''Açıklanan listeye itiraz hakkı olup olmadığı'' sorusuna ise Çivi şu yanıtı verdi:

''İtiraz süresi 2008 yılının Ekim ayında bitti. Bu liste için herhangi bir itiraz imkanı yok. Listeler 3 ayda bir tekrar yayımlanacak. Bu listede adı olmayan ikinci listeyi bekleyecek ya da mahkemenin yolunu tutacak.

Vatandaşı daha fazla üzmeye ve rencide etmeye bence gerek yok. Devletin bir an önce hak sahiplerinin çalıştığı kurumları tespit edip, onların adına hak ettikleri miktarları Ziraat Bankası hesaplarına yatırması gerekiyor. Bu listeler açıklandıktan sonra milyonlarca vatandaşımıza da yargıya başvuru hakkı doğacak. Biz de HAKSEN olarak üyelerimizin adına bu çalışmayı yapıyoruz.''

A.A.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler