YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanlığı Sarayı AVM'lerden daha ucuz
Cumhurbaşkanlığı Sarayı AVM'lerden daha ucuz
03 Şubat 2015 23:25
Yeni Türkiye'nin vizyonunu kavramayamayan çevrelerin eleştirdiği Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyeti, son yıllarda yapılan AVM, plaza ve rezidansın birçoğundan daha düşük.

Geçtiğimiz yıl kullanılmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na maliyetine ilişkin haberlerin çoğu gerçeği yansıtmıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en tepedeki temsil noktası olan Cumhurbaşkanlığı makamı için Ankara’da inşa edilen sarayın değeri, İstanbul’da bulunan birçok AVM, rezidans ve plazanın piyasa değerinin çok altında bulunuyor. Yeni dünya düzenindeki yerini gün geçtikçe güçlendiren Yeni Türkiye'nin sembol binalarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yöneltilen eleştiriler vizyonsuzluk olarak değerlendiriliyor.

Türkiye'nin prestijini yansıtan bir yapı

Yeni Şafak’ın haberine göre, 450 bin metrekare büyüklüğe sahip Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın resmi maliyeti 560 milyon dolara (1 milyar 370 milyon lira) olarak kayıtlara geçti.Belki yüzyıllarda Türkiye’nin en tepedeki temsil makamı olarak kullanılacak olan Türkiye’nin sembol binası üzerinden yürütülen dezenformasyonu yalanlayan rakamlar var.

Zorlu Center 2 buçuk milyar doları geçiyor

İstanbul’da son olarak inşa edilen Zorlu Center’in piyasa değeri 2,5 milyar dolar doları buluyor. Yine İstanbul’da bulunan Mall Of İstanbul’un piyasa değeri 1 milyar dolara yaklaşırken, Özdilek’in değeri ise AVM 750 milyon dolara kadar çıkıyor. İstanbul’daki bir başka merkez olan Konyon AVM’nin değeri 500 milyon dolar civarında. 1993’ten kalma ve 180 bin metrekarelik ir inşaat alanına sahip yapı olan Akmerkez’in bugünkü piyasa değeri de 400 milyon dolara yakın bir rakam olarak hesaplandı.

İstanbul finans merkezi de aşıyor

İstanbul Ataşehir’de 650 milyon dolara yapımı planlanan İstanbul Finans Merkezi’nin arsa değeri hariç inşa bedeli bile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetini aşıyor. Merkez Bankası, BDDK ile diğer üç kamu bankası içinde Genel Müdürlük inşa edilmesi beklenen İstanbul Finans Merkezi’nin toplam inşaat maliyetinin 1,5 milyar doları bulması bekleniyor. Nitekim, Sadece Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü için 150 milyon dolara mal olacak bir plaza düşünülüyor.

300 milyonluk bölümü bu yıl tamamlanacakMaliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 yılı bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında milletvekillerinin sorularını cevaplandırırken Cumhurbaşkanlığı sarayına ilişkin resmi harcama rakamlarını da açıklamıştı. Şimşek, yeni hizmet binasının proje bedelinin toplam 1 milyar 370 milyon lira olduğunu anlatan Bakan Şimşek, Kasım 2014’e kadar tümü Başbakanlık bütçesinden olmak üzere 963,4 milyon lira harcama yapıldığını, 2015 bütçesinden de 300 milyon lira ödenek ayrıldığını ifade etti.

Çocuklarımıza gururla bırakacağımız bir mirasCumhurbaşkanlığı Sarayı'nı inşe eden Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, “2015 yılında tamamını bitirmeyi planlıyoruz. Saray inanın 1000 odalı değil. Kaç odalı olduğunu bilmiyorum. 450 bin metrekarelik büyüklüğü var. Yanlış bir iş olmadı. Sarayda kullanılan malzemelerin tamamına yakını yerlidir. Ancak bu saray Anıtkabir gibi Meclis gibi çocuklarımıza bırakacağımız bir mirastır" değerlendirmesinde bulundu.

Bank Asya'nın kirası bile astronomikBank Asya; Genel Müdürlük binasının kirasına yıllık 2.9 Milyon Euro ödüyor. Mayıs 2007’de 10 yıl süreyle kiralanan ve 35 bin metrekare kapalı inşaat alanından oluşan B Blok, Aksan Ak İnşaat’ta ait. Bank Asya’nın bir blok için EURO olarak ödediği kira bedeli bugünkü güncel kur miktarı olan üzerinden TL’ye çevrildiğinde sadece 10 yıllık kira miktarının 80 milyon 828 bin TL’yi bulduğu hesaplandı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, 450 bin metrekarelik inşaat alanına karşın Bank Asya Genel Müdürlük binasının bir bloğunun büyüklüğü 35 bin metrekare. Eğer Cumhurbaşkanlığı Sarayı devlet tarafından kiralanmış olsaydı, 10 yılda 1 milyar 38 milyon liralık bir kira bedeli ortaya çıkardı.

Sarayın üçte biri kadar olan Sapphire'in değeri 1.1 milyar doları aştıTürkiyel’nin en yüksek binası konumunda bulunan İstanbul Levent’teki Sapphire binasının inşaat metrekare alanı Cumhurbaşkanlığı sarayının inşaat alanının üçte biri kadar olmasına rağmen, bu binanın inşaat maliyeti 340 milyon dolar olarak açıklanmıştı. 10 katı zemin altı olmak üzere toplam 66 kattan oluşan Sapphire’in toplam inşaat büyüklüğü 165 bin 169 metrekare. Yüzde 72’si Kiler Holding’e, yüzde 28’i ise Güney İnşaat’a ait olan Sapphire’in Piyasa değeri; güncel rakamlarla hesaplandığında1 milyar 150 milyon doları aştığı görülüyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler