YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Gül İslam Kalkınma Bankası'nda
Cumhurbaşkanı Gül İslam Kalkınma Bankası'nda
19 Eylül 2013 21:22
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam Kalkınma Bankası Türkiye Ofisi’nin açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam Kalkınma Bankası (IDB) Türkiye Ofisi’nin açılış törenine katıldı.Cumhurbaşkanı Gül, İslam Kalkınma Bankası'nda 8 yıl çalıştığını aktararak, bu tecrübenin kendisine İslam coğrafyasını tanıma fırsatı verdiğini ifade etti.İslam Kalkınma Bankası'nın, Birleşmiş Milletlerden sonra en çok üyesi olan ikinci kuruluş olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, şunları dedi:“Dolayısıyla bu teşkilat içerisindeki üyelere baktığımızda çok zengin üyeler olduğu gibi kalkınmakta olan ve az gelişmiş olan üyeleri de var.  

Bu anlamda İslam Kalkınma Bankasının üye profili çok ilginç. Bu ayrıca bankaya sorumluluk ve mesuliyet getirmekte. Bankanın 1975 yılında ilk defa kurulduğunu hatırladığımızda o günden bu güne belli bir dönem geçti. O günden bu güne İslam Kalkınma bankası kendisini ispatladı. Çok güçlü bir hale geldi. Diğer ülkelere hizmet eder bir kuruluş oldu. Ayrıca da faizsiz çalışan bankalara bütün dünyada kabul görmesinin de önünü açtı.

Bütün bu çalışmalarla şüphesiz ki bütün üye ülkelerin çok büyük bir desteği oldu ama yakinen bildiğim için bankanın başkanı Ahmet Muhammet Ali’nin liderliği kendisini çok fena bu işe vermesi ve çalışkanlığı çok büyük rol oynadığından dolayı kendisine takdirlerimi tebriklerimi paylaşmak istiyorum. İslam Kalkınma bankası bütün bu çalışmalarıyla aslında faizsiz bankanın nasıl çalışacağının da metotlarını geliştirdi. Yoksa bankacılığın nasıl yapılacağı çok bilinmiyordu açıkçası. Ama bugün gelinen noktada 2 trilyon dolara ulaşmış bir para İslam çerçevesinde faaliyet gösteren bankaların bünyesinde ise ve bu çerçevede bu kadar büyük bir para varsa IDB’nin çok büyük bir rolü olmuştur.

Bugün İslam Kalkınma Bankası Başkanının da faaliyetlerini anlatırken söyledikleri çerçevede ürünleri çok gelişmiştir. Bir taraftan üye ülkelerin kalkınması esas misyonu. Diğer taraftan İslam ülkeleri arasındaki ticaretin gelişmesine yaptığı hizmetler, öte taraftan sigorta ve eğitime verdiği hizmetler ve sosyal sorumluluk çerçevesinde yaptığı bütün hizmetler de düşünüldüğünde çok geniş bir alanda gerçekten IDB’nin faaliyetleri var.

”Cumhurbaşkanı Gül, üye ülkelerin özellikle çok az gelişmiş ülkelerin bankadan beklentisi çok büyük olduğuna dikkat çekerek, “Onların temel alt yapıları sağlık eğitim bütün bu alanlarda ki beklentileri çok büyük. IDB’nin en büyük hizmeti bu sahalarda olmaktan bunu yapan kuruluşların sayısıda çok değil.

O açıdan hepimiz üye ülkeler içerisinde daha gelişmiş ülkelerin bu çalışmaları güçlü bir şekilde desteklemeleri çok önemli bir sorumluluktur. IDB’nin bu faaliyetlerine çok büyük destek vermemiz gerekiyor. İslam Kalkınma bankasının sermayesinin 10 milyar doları geçmesi ve IDB’nin bir taraftan üye ülkelerde ki kullanılmayan fonları değerlendirmek için değişik mekanizmalar bulup onları yönlendirmesi, diğer taraftan da yatırımlarını yapması tabi ki kalkınmanın önemli motoru olmaktadır. Bu süre içerisinde bankanın personeli de çok gelişmiştir. Bütün bunlar bizi ümitlendirmekte ve gelecekte çok büyük daha iyi hizmetlerin olacağını göstermekte” ifadesini kullandı.

Türkiye olarak başından beri IDB’nin önemli ortaklarından biri olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:“IDB’nin imkanlarından da tabii ki en iyi şekilde faydalanan bir ülkeyiz. Biraz önce Ahmet Muhammet Ali Bey'in dediği gibi bir taraftan fon sağlayan bir taraftan imkânlarından faydalanan bir ülkeyiz. Çünkü Türkiye’nin o kapasitesi de var. Bazen mevcut kapasiteyi fonları değerlendirecek ye bulamazsınız. Bu anlamda Türkiye için de çok iyi bir şans. Son yıllarda özellikle son 10 yıl içerisinde yaptığı çok köklü ekonomik reformlar Türkiye’yi çok güçlü bir hale getirdi.

Gerek içerde gerek dışarıda her türlü ekonomik şoklara karşı da gayet sağlam ve koruyucu hale getirdi. Neticede dünyada yaşanan büyük ekonomik krizden en az etkilenen ülkelerden olduğumuzu da sizler yakından takip ediyorsunuzdur. Biz bu ilkemizi devam ettireceğiz. Bugün Ankara’da bu ofisin açılması gerçekten çok memnuniyet verici. Ümit ediyorum ki yakında İstanbul’daki ofis de açılır. İstanbul’a bir finans merkezi kurmak için büyük bir projemiz var.”

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler