YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çukurova'ya dev borsa merkezi
Çukurova'ya dev borsa merkezi
12 Kasım 2015 16:01
Adana'da inşası süren "Türkiye'nin en büyük elektronik satış salonu ve depolama alanına sahip ticaret borsası" olacağı belirtilen borsa merkezinin Çukurova'ya eski cazibesini kazandırması amaçlanıyor.

Adana'da inşası devam eden, "Türkiye'nin en büyük elektronik satış salonu ve depolama alanına sahip ticaret borsası" olacağı belirtilen yeni borsa merkezinin Çukurova yöresine eski cazibesini kazandırması amaçlanıyor.

Yaptığı açıklamada, 1913 yılında kurulan borsanın İzmir'in ardından Türkiye'nin ikinci ticaret borsası olduğunu söyleyen Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, yüz yılı aşkın süredir hizmet veren ATB'nin Türkiye'de tarım denildiğinde ilk akla gelen merkezlerden Çukurova'ya ve ülkeye önemli katkıları olduğunu dile getirerek, sektöre daha iyi hizmet verebilmek için çaba gösterdiklerini söyledi.

“Borsamız, dünya çapında bir borsa olacak”

Açıklamasında borsa yerleşkesi yapmaya karar verdiklerini, bu kapsamda D-400 karayolunun Ceyhan istikametinde 72 dönüm arazide çalışma başlattıklarını ifade eden Bilgiç, "Adana ve Çukurova gibi bir yerde numune bazlı alım satım olmaz. Kamyon bazlı olmalı. İçinde alımın satımın, ticaretin rahat yapılacağı, depolama, laboratuvar gibi ortamlara sahip modern bir mekân olmalı. 72 dönüm arazide 110 bin tonluk depolama alanına sahip, elektronik satış salonu, tüccar ajansları bürolarını içeren Türkiye'nin en büyük ve modern borsa tesisini yapıyoruz. Borsamız, dünya çapında bir borsa olacak" dedi.

"Dünya'da referans borsası olacak"

Yerleşkenin sahip olduğu büyük depolama alanları ve işlem hacmi sayesinde büyük tarım alanlarına sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden de günlük ürün geleceğine inandığını ifade eden Bilgiç, "Ürünler hasat edildiğinde direkt oraya gelecek. Oraya, günde belki 300 - 500 kamyon ürün gelecektir. Adana Ticaret Borsası, 2016 yılında ilk işlemi yaptığımızda Türkiye'de değil dünyada mısırla alakalı referans borsalar arasına girecek. Bu sayede Çukurova yeniden gözde olacak" şeklinde konuştu.

İstanbul’dan, şifre ile Adana’daki ürün satın alınabilecek

Borsada uzaktan satışın da gerçekleşeceğini, İstanbul'da bulunan bir tüccarın üye teminatıyla alacağı şifreyle oturduğu yerden Adana'daki borsadan mal alabileceğini belirten Bilgiç, şöyle konuştu: "Elektronik satışa geçtiğimiz zaman bölge ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacağız. O zaman bizim borsa, anormal derecede satış işlemi gerçekleşen bir borsa olacak. O zaman gerçek fiyat, yani günlük, anlık fiyatlar belirlenecek. Her seansta bin ton mısır satılacak. Bir saatte 4, 10 saatte 40 seans yapar. Her seansta 200-300 ton mal satsanız  dünyanın kapasitesi çıkar ortaya. Bir hareket olur. Bölge ekonomisi canlanır. Bu işlemleri yaptığımızda 2016'dan sonra Türkiye'nin bir numaralı borsası olacağımıza inanıyorum.”

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler