YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Clinton'dan Türkiye'ye büyük övgü
Ekonomide Türk mucizesi bölge için itici güç olacak...
Clinton'dan Türkiye'ye büyük övgü
02 Kasım 2011 / 10:05 Güncelleme: 02 Kasım 2011 / 10:02

 

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Türkiye’nin ekonomik liderliğinin, içinde bulunduğu bölgenin ilerlemesi için itici güç olacağını söyledi. Clinton ‘Türk mucizesi’ hikayesinin iyi bilindiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton “ABD, Türkiye’nin bölgede ve dünya sahnesinde artan rolünden memnuniyet duyuyor” dedi. Amerikan Türk Konseyi’nin (ATC) 30. Yıllık Konferansı dolayısıyla düzenlenen akşam yemeğine katılarak bir konuşma yapan Clinton, Türkiye’nin son yıllarda ekonomik alanda çarpıcı büyüme gösterdiğini hatırlatarak, geçen on yıla göre Türk ekonomisinin üçe katlandığına dikkati çekti. Clinton “Öğrencilerden girişimcilere ve hükümet yetkililerine kadar, Türkler’le konuştuğumda kendine güven ve iyimserlik görüyorum -ki bunun da iyi bir nedeni var- Türkiye, dünyanın 17’nci büyük ekonomisi olması ve gelecek yıllarda da ilk 10’a girme arzusuyla gurur duyabilir. Bazılarının ‘Türk mucizesi’ dediği hikaye iyi biliniyor” dedi.

Ortaklığımız daha fazla güçlenmeli

Clinton şöyle devam etti: “Ancak bunun stratejik anlamları belki de daha az anlaşılmış durumda. Dolayısıyla dört noktaya dikkati çekmek istiyorum; birincisi, güçlü Türk-Amerikan ilişkisi Türkler’in refahına katkıda bulundu. İkinci olarak bunun karşılığında, Türkiye’nin ekonomik büyümesi bizim ortaklığımızı daha fazla güçlendirmeli. Üçüncüsü, Türkiye’nin sahip olduğu avantajlardan tam olarak yararlanabilmesi için, evinde demokratik ilerlemeyi, bölgesinde de barış ve istikrarı sağlamlaştırmalı. Dördüncüsü de Türkiye’nin ekonomik liderliği bölge genelindeki ilerleme için güçlü bir itici güç olabilir.”

Bölgesel liderlik için eşsiz bir fırsat

Clinton ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan büyük tarihi değişimlerin olduğu bir zamanda, Türkiye’nin, kapsayıcı demokrasinin gücünü ve sorumlu bölgesel liderliği göstermesi yolunda eşsiz bir fırsata sahip olduğunu ve bu açıdan Türk muhataplarıyla yakından çalıştıklarını söyledi. Örneğin, Irak’ın merkezi kurumlarının desteklenmesi ve bu ülkenin daha geniş bölgeye ekonomik entegrasyonuna katkı sağlamada Türkiye ile birlikte çaba gösterdiklerini belirten Clinton, Türkiye’nin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın kendi halkına uyguladığı şiddeti güçlü biçimde kınadığını ve Suriye’deki muhalif grupların Türkiye’de toplandığını hatırlattı. Clinton, Türkiye’nin, ülkelerinden kaçan 7 binden fazla Suriyeli göçmene kucak açtığına da dikkati çekerek, “Türk Hükümeti, Beşşar Esad iktidarda daha ne kadar kalır ve kendi halkına ne kadar daha baskı uygularsa Suriye’nin, sadece Suriyeliler’i değil, sınırları ötesindeki çevreleri de tehdit edici bir kaos ortamına girmesi riskinin de o derece artacağını anlıyor” diye konuştu.

Van’daki depremzedeleri unutmadı

ABD’nin, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde, geçen yılki ortak kabine toplantısı ve stratejik işbirliği konseyinin kurulması gibi ilerleme işaretlerinden memnuniyet duyduğunu da kaydeden Clinton, ancak Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde yaşanan gerilemeden ise kaygı duyduklarını söyledi. Clinton konuşmasında ayrıca, Van’daki depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı da diledi. AJANSLAR

ANNESİ VEFAT ETTİ, TÜRKİYE’YE GELEMİYOR

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki bir heyet, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la bir araya gelerek Türkiye’de bugün yapılacak ‘Afganistan için İstanbul Konferansı’na davet etti. Clinton daveti önce kabul etti, annesi rahatsızlanınca Türkiye ziyaretini iptal etti. Akşam ise Clinton’ın annesinin vefat ettiği haberi geldi.

Sır değil, Predator satışı İsrail’e bağlı

ABD Savunma Bakanlığı’nın Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Alexander Vershbow, Türkiye’ye insansız hava araçlarının satışına destek verdiklerini belirterek, “Ancak bu konu Türkiye’nin İsrail’le ilişkilerinden etkileniyor, bu bir sır değil” dedi. ATC’nin konferansında konuşan Versbow, Arap Baharı’ndaki gelişmelerin Türkiye ile ABD arasındaki yakın işbirliği ve istişarenin ne kadar gerekli olduğunu gösterdiğini kaydetti. Arap dünyasındaki gelişmeler karşısında Türkiye ve ABD’nin en üst düzeyde birlikte çalıştığını anlatan Vershbow, Suriye rejiminin de halkına uyguladığı ‘dehşet verici şiddet’ karşısında birlikte durduklarını söyledi. Vershbow “Tüm bölge boyunca Türkiye kendi liderliğini tatbik etmeye devam ediyor. Arap dünyasında laik demokrasi ve serbest piyasa ekonomisi olmak isteyen ülkeler için Türkiye bir ilham kaynağı” dedi. Vershbow, Türkiye ile ABD arasındaki olumlu gidişatı sürdürmeye kararlı olduklarını ama ikili gündemde bazı zorluklar da bulunduğunu kaydetti.

Vershbow, bir katılımcının ‘ABD Savunma Bakanlığı, insansız hava araçları Predator ve Reaperların Türkiye’ye satışı konusunda Kongre’ye bildirimde bulunacak mı?’ şeklindeki sorusu üzerine, ABD’nin, Türk ordusunun insansız hava araçlarını, özellikle de Predator ve Reaperları edinmeye gösterdiği güçlü ilgiyi farkında olduğunu belirtti. Bu konuyu bir yıldan fazla süredir gözden geçirdiklerini ve prensipte Türkiye’ye bu kapasiteyi sağlamayı desteklediklerini belirten Vershbow, ancak Kongre’nin de desteğini alarak bu konuda ilerleme katetmek istediklerini kaydetti. Vershbow “Dolayısıyla halen Kongre ile gayriresmi istişareler yürütme aşamasındayız” dedi. “Bu konunun malesef Türkiye’nin İsrail’le ikili ilişkilerinden etkilendiğini, bunun bir sır olmadığını” kaydeden Vershbow “Ancak tekrar etmem gerekirse, bu satışa destek veriyoruz. Umarız ki koşullar gayriresmi istişareleri resmiyete dökmemize izin verir” diye konuştu. Vershbow, başka bir soru üzerine Kongre’den bu konuda karışık sinyaller aldıklarını söyledi. (Star)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler