YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'le 3 swap anlaşması
Türkiye ile Çin arasında 7 büyük anlaşmaya imza atıldı. Anlaşmalardan en önemlisi TCMB ile Çin Merkez Bankası arasında imzalanan 3 milyarlık swap oldu
Çin'le 3 swap anlaşması
22 Şubat 2012 / 07:36 Güncelleme: 22 Şubat 2012 / 08:46

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Köşkü'nde resmi olarak karşılanan Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Xi Jinping, büyük anlaşmalara tanıklık etti. İmzalanan yedi anlaşmadan en önemlileri ekonomi alanında oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Çin Merkez Bankası arasında, ikili Para Takas (swap) Anlaşması (PTA) imzalandı. Böylece iki ülke arasındaki euro ve dolar üzerinden gerçekleşen ticaret sona erdi. Ticaret artık her iki ülkenin yerel parasıyla yapılacak. Merkez Bankası'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, söz konusu ikili PTA'nın, 3 milyar Türk Lirası (10 milyar Çin yuanı) tutarında olup, Türk Lirası ve Çin Yuanı üzerinden imzalandığı belirtildi. Süresi 3 yıl olan PTA'nın temel hedefinin, iki ülkenin yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmak olduğu vurgulandı.

ENERJİDE DEV İŞBİRLİĞİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çin ile doğalgaz depolama tesisleri, kömür ve nükleer enerji konusunda işbirliği öngörüldüğünü söyledi. Hema Endüstri A.Ş.'nin Bartın-Amasra'da yerli taşkömürü ile kuracağı bin 320 MW'lık termik santral ve yerli taşkömürü üretiminde kullanılacak ekipmanların temini konusunda, Çinli AVIC International firmasıyla 1 milyar dolarlık anlaşma imzalandı.
Kalkın

İMZALAR ATILDI
ANLAŞMALARIN detayları ise şöyle: "Türk Telekom ve Çin Kalkınma Bankası'nın kredi anlaşması. TRT ve Çinli CCTV mutabakat zaptı. TL ve Yuan cinsi swap anlaşması. Bankacılık alanında sınır ötesi kriz yönetimi protokolü. Hazine Müsteşarlığı ve Çin Kalkınma Bankası arasında mali işbirliği çerçeve anlaşması. Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çin Kalite Kontrol Denetim ve Karantina Genel İdaresi arasında Türkiye'den gönderilen tütünün bitki sağlığı şartları konusu protokolü."

TT'ye 500 milyonluk kredi
Türk Telekom (TT), China Development Bank (CDB) ile kredi sözleşmesi imzaladı. TT yatırım programı kapsamında, şirket ve bağlı ortaklıklarının yapacağı alımların finansmanı amacıyla, CDB ile 500 milyon dolar tutarında, 8 yıl vadeli kredi sözleşmesi imzalandığını açıkladı.
(Sabah)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler