YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'den Türkiye'ye sürpriz teklif
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi başkanlığındaki Çin heyeti, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'na Türkiye ile serbest ticaret anlaşması yapılması teklifinde bulundu.
Çin'den Türkiye'ye sürpriz teklif
28 Eylül 2014 / 09:45 Güncelleme: 28 Eylül 2014 / 10:01

New York'ta bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi başkanlığındaki Çin heyeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na Türkiye ile serbest ticaret anlaşması yapılması teklifinde bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurul görüşmeler çerçevesinde New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Wang Yi ile bir araya geldi.

İkili ve bölgesel ilişkilerin gündeme geldiği görüşmede, Çin tarafının Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk Dışişleri heyetine, bir serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasının faydalı olacağı düşüncesini dile getirdiği belirtildi.  

Görüşmede, önümüzdeki dönemde yapılacak ziyaretlere değinilerek, Çin tarafının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaret etme beklentisinin dile getirildiği bildirildi.

Görüşmede ayıca ikili ticaretin arttırılması konusu ele alınırken, Türk tarafının BM Güvenlik Konseyi geçici adaylığı konusunda Çin'in desteğini talep ettiği belirtildi. Parlamentolararası ilişkilerin geliştirilmesinin talep edildiği görüşmede, BM ve BM kuruluşlarıyla işbirliğinin arttırılması konusunun da gündeme geldiği kaydedildi.

Görüşmede, yüksek hızlı tren projesi hakkında görüş alışverişinde bulunulurken, savunma ve nükleer enerji konusunda da işbirliğinin önemine vurgu yapıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün ayrıca Laos, Guatemala, Çin, Kostarika, Singapur, Afganistan, Eritre, Pakistan, Tayland ve Kamboçya Dışişleri Bakanları'yla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 

AA

08:30
 // Rasim DUMAN
Kanaatimce cok dikkate alinmasi ve musbet cevap verilmesi gereken bir teklif. Ayni zamanda SANGHAY İSBİRLİGİ ORGUTU'ne "arka kapidan" girmis oluruz....
28 Eylül 2014 08:30
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler