YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çin'den sonra 2. ülkeyiz
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Çin'den sonra dünyada ekonomisi büyüyen 2. ülkeyiz.' dedi.
Çin'den sonra 2. ülkeyiz
22 Ocak 2011 / 20:50 Güncelleme: 22 Ocak 2011 / 20:53

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Çin'den sonra dünyada ekonomisi büyüyen 2. ülkeyiz.' dedi. Türkiye 9 ayda yüzde 8.9 büyümüştür, bu büyümede özel sektörün çok katkısı vardır'' dedi.

Hisarcıkoğlu, Karabük'te Vali Nafiz Kayalı Gençlik Merkezi'ndeki ''Ekonomiye Değer Katanlar'' plaket töreninde yaptığı konuşmada, zengin olmak, ekonomiyi yükseltmek için ülkedeki girişimci sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

Ülke nüfusunun yarısının kadın olmasına karşın bunun 70 bininin girişimci olduğunu, 72 milyonluk nüfusa karşın ise 1 milyon 300 bin girişimcinin bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''Japonya'da bu sayının 3 katı mevcut. Girişimci oranı dünyada yüzde 45, AB'de de yüzde 55, bizde ise yüzde 28. Çok gerideyiz. Genç kız ve kadınlarımızı, gençlerimizi girişimci yapmalıyız. Artık genç kızlar 'nasıl memur olurum' değil, 'nasıl girişimci olurum' demeli. Bu yönde 81 ilde kadınları örgütledik. Ülkemizde tabuların yüzde 92'si erkeklerin üzerine kayıtlı. Kızlarımızı 'damat gelecek' diye mirastan ayırmamalıyız. Kriz öncesine dönebilen 16 ülkeden birisi olan Türkiye 12. sıradadır. Bu bir başarıdır. Ülkemizin bir iddiası, bir hedefi var. 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olmak. Hedefimiz, iddiamız varsa önümüze bakmalıyız. 'Ben önümdekileri nasıl geçerim' diye çalışmalıyız. Çin'den sonra dünyada ekonomisi büyüyen 2. ülkeyiz. Türkiye 9 ayda yüzde 8.9 büyümüştür. Bu büyümede özel sektörün çok katkısı vardır. Bu sürede 1 milyon 100 bin kişi işe alınmış, bunlardan 980 bini kayıtlıdır.''

İhracatta zorluklar yaşandığını ve toparlanılması gerektiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''İhracatta 25 ülke bizi geçmiş, büyümemiz lazım. Ülkemizde sanayi üretimi artışı yüzde 14, ara mal ihracatı artışı yüzde 35'tir. Türkiye'de ara malı ithalatını desteklemeliyiz. Her türlü malın girişi serbest, ancak biz isteyince gümrük duvarları oluşuyor. Oradan da bir gol yiyoruz, bu halen düzeltilmedi. Döviz işi düzelmez, onu boş verin girdilerimize bakalım'' diye konuştu.


-''KANUNLARIN BİR ÇOĞU GERÇEKLEŞTİ''-


 TOBB olarak ticaret, borçlar ve hukuk muhakemeleri, parekende sektör kanunlarını takip ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu kanunlardan bir çoğu gerçekleşti. 2 yılda yapılabilecek kanunlar bir haftada çıkartıldı, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayrıca geçici faiz oranlarının indirilmesi, vergi prim borçlarının yeniden yapılandırılması, vergi ve primlerini düzenli ödeyenlerin de ödüllendirilmesini istemekteyiz. Bunlar yapılırsa özel sektörün rakipleri ile yarışabilmesi sağlanacaktır. Ekonomi defolu ise kaliteli demokrasiden bahsedemeyiz. Ülkemiz de herkes defolu, sistem çürümüş, yeniden dizayn edilmeli, ancak o zaman hedeflere ulaşabiliriz. Beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliği (BECERİ 10) projesi ile gençleri hem meslek hem de iş sahibi yapıyoruz. Bu proje ile 111 okula 106 milyon liralık makine ve teçhizat verildi. 5 yılda 1 milyon işsiz eğitilecek. Bunlara 15 lira harçlık verilerek, sigortaları yapılıyor. 1-4 yıl arasında gençleri işe alanlardan da SSK payları alınmayacak.''

Hisarcıklıoğlu, özel sektör sayesinde ülkenin 30 yılda çok yol katettiğini ifade ederek, ''Avrupa'da satılan her 3 beyaz eşyadan biri TÜrklere ait. 2023'te dünyanın 10. ekonomisi olacaksak, özel sektörün rakipleri ile aynı şartlar oluşturularak yarışması sağlanmalıdır'' dedi.

Konuşmaların ardından ekonomiye değer katanlara plaketleri verildi, Safranbol Halkoyunları Ekibi gösteriler sundu.

Vali İzzettin Küçük'ün Safranbolu'nun rölyef tablosunu takdim ettiği Hisarcıklıoğlu da çini vazo hediye etti.

Küçük'ü makamında ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, Valilik şeref defterini imzaladı.

Daha sonra Hisarcıklıoğlu, Karabük Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde Uzmanlaşmış Mesleki Edindirme Merkezi'nin (UMEM) açılışını yaptı, yetkililerden bilgiler almasının ardından basın mensupları ile hatıra fotoğrafı çektirdi. AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler