YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cin şişeden çıktı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'de siyasi belirsizliğin ve darbe düşüncesinin ortadan kalktığını söyledi.
Cin şişeden çıktı
22 Nisan 2012 / 21:35 Güncelleme: 22 Nisan 2012 / 21:38

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''İnsanların kafasında 'acaba yarın Türkiye'de bir darbe olur mu' diye bir kaygı olsa, yatırımcı yatırım yapar mı  Bir muhtıra, post modern darbe, efendim iktidar partisine kapatma davası açalım. Siyasi iktidarı seçim yoluyla deviremedik, yargı yoluyla devirelim' gibi antidemokratik girişimlerin olduğu ve olma ihtimalinin olduğu ülkelerde yatırım olur mu  Ne yapsın insanlar  Siyasi, ekonomik belirsizlik olursa bunlar olmaz. Türkiye'de çok şükür bunlar ortadan kalktı'' dedi.

Ergün, Şişecam Yenişehir Cam Kompleksi'nde yer alan Anadolu Cam Fabrikası 4. Cam Ambalaj Fırını ile Trakya Cam Fabrikası Atık Isıdan Enerji Üretim Tesisi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkelerin zenginleşmesinin temelinde sanayi olduğunu söyledi.

Üretim kapasitesi olmayan ülkelerin zenginleşemeyeceğini belirten Ergün, ''Mutlaka sanayi üretimine ve ona bağlı olarak Ar-Ge ve teknolojiye önem veren ülkeler ilerleyebilir, zenginleşebilir. Hemen yanı başımızda bulunan komşumuz Yunanistan bu konuyu ihmal etmenin ne kadar yüksek maliyetlere yol açtığını en yakında yaşadı. Tabii ki hizmetler sektörü de önemli. Ama sadece hizmetler sektörü, kumu, denizi güneşi satarak AB fonlarından sürekli istifade ederek bir yere varmak mümkün değil'' diye konuştu.

Ergün, üretim gücü ve kabiliyetinin ülkeleri bir yerlere getirebileceğini, o nedenle sanayi ve teknolojinin ihmal edilemeyeceğini vurgulayarak, bu sanayi ve teknolojinin de mutlaka bilime dayanması, çevreye duyarlı olması ve toplumla barışık olması gerektiğini ifade etti.

Cam ile insan arasındaki bağlantının çok uzun, belki de binlerce yıl öncesine dayanan bir bağlantı olduğunu hatırlatan Ergün, bu bağlantının binlerce yıl sonrasına da dayanacağını söyledi. Ergün, insanın ömrü ne kadarsa bu sektörün de o kadar yaşayacağını, yeni şeyler keşfederek yaşayacağını, o yüzden bu sektörün ihmal edilemeyecek sektörlerden biri olduğunu anlattı. 

 

-''Türkiye bu dönemde sıçrama yaptı''-


Bakan Ergün, son 10 yılda Türkiye'de büyük ilerlemeler olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Zaman zaman böyle diyoruz da 'hadi canım ne oldu' diyenler oluyor. Öyle değil. Türkiye'nin 230 milyar dolar üretim gücü vardı 10 yıl önce. 800 milyar dolar oldu bu rakam. Bu 9-10 yıl içinde oldu bunlar. Türkiye 36 milyar dolar ihracat yapıyordu, bugün 140 milyar dolar ihracat yapan bir ülke haline geldi. Dünyanın 26. büyük ekonomisiydi, 16. büyük ekonomi sıralaması noktasına geldi, sıçrama yaptı bu dönemde Türkiye. İhraç ettiğimiz ürünlerin yüzde 95'si sanayi ürünleri. Türkiye, sanayi ürünleri ihraç eden bir ülke. Daha iyi olmamız lazım. Hedeflerimiz var. 500 milyar dolar ihracat yapmak istiyoruz. 2 trilyon dolar üretim yapmak istiyoruz ve dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olmak istiyoruz. Bu hedeflere varabiliriz. Onun için gerekli altyapıyı hazırladık.''

Türkiye'de siyasi istikrar sağlandığını, koalisyonlar, istikrarsızlıklar, kısa ömürlü hükümetler döneminin kapandığını anlatan Ergün, şu anda 61. Hükümet'in görev başında olduğunu hatırlattı.


-''Şeffaf, öngörülebilir bir yönetim ''-


Nihat Ergün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye Cumhuriyet tarihi açısından baktığımızda 61. Hükümet ne demek  Hükümet başına 1,5 yıl ömür demek değil mi  Demek ki bunun içine uzun ömürlü hükümetleri de sayarsak, ne kadar kısa ömürlü hükümetler var. 3, 5, 6 aylık hükümetler. Önemli bir zaman dilimini bu kısa ömürlü hükümetler dilimi oluşturmuş. Böyle bir dönemde icraat, hizmet yatırım yapılamaz, önünü göremez insanlar. Şişecam önünü gördü, 10 sene önce istikrarın sağlanmasıyla beraber ve bu adımları attı. Makro ekonomik dengeler kuruldu, altyapı hazırlandı. Allah'a şükür yüksek enflasyon, faiz, bütçe açıkları, kamu borçları dönemi sona erdi. Daha da aşağıya inecek. Milli gelir içerisinde kamu borçlarının oranı gittikçe azalıyor. Bu, yatırımcıya güven veriyor. Devletin ne yapacağını biliyor yatırımcı. Ne kadar borçlanacak, ne kadar harcayacak, açık verecek. Bütün bunları biliyor. Şeffaf, öngörülebilir bir yönetim sergilendi Türkiye'de, işte o zaman altyapı da hazır demektir.''


-''Cin şişeden çıktı Türkiye'de''-


Ergün, 2 trilyon dolarlık üretime, 500 milyar dolarlık ihracata, dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olmaya özel sektörle ulaşacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Devlet yeni bir fabrika kurmayacak. Biz altyapıyı, 'özel sektör bu işleri yapsın' diye hazırlıyoruz. Onlar 'istihdam, yatırım, ihracat yapsın' diye oluşturuyoruz, bizim işimiz bu. İstihdamı güven ortamını makro ekonomik dengeleri muhafaza etmek, Türkiye'nin demokrasisini, hukukunu güçlendirmek görevimiz. İnsanların kafasında 'acaba yarın Türkiye'de bir darbe olur mu' diye bir kaygı olsa yatırımcı yatırım yapar mı  'Bir muhtıra, post modern darbe, efendim iktidar partisine kapatma davası açalım. Siyasi iktidarı seçim yoluyla deviremedik yargı yoluyla devirelim' gibi antidemokratik girişimlerin olduğu ve olma ihtimalinin olduğu ülkelerde yatırım olur mu  Ne yapsın insanlar  Siyasi, ekonomik belirsizlik olursa bunlar olmaz. Türkiye'de çok şükür bunlar ortadan kalktı. Şimdi özel sektör bu işin öncülüğünü yapıyor biz de destekliyoruz. Kendi içerisine, odasına kapalı olanlar, duvara bakmaktan vazgeçsinler, Şişecam'ın ürettiği camdan dışarı baksınlar, Türkiye nasıl değişmiş  Camdan dışarı bakmadan bu görülmez. Duvara değil, camdan dışarı bakacaksın Türkiye değişiyor. Hani bir şişenin içine kapatırsın, ağzına tıpayı vurursun orada kalır. Son 10 yılda Türkiye'de şişenin kapağı, tıpası açılmıştır. 'Cin şişeden çıktı' Türkiye'de. Türkiye büyüyor artık. Türkiye'yi tutmak mümkün değil. Daha da büyüyecek, daha da güçlenecek. Çünkü 'cin şişeden çıktı' diyebiliriz, Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi açısından.''

Türkiye'nin dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girerken, küresel bir güç haline geldiğini anlatan Ergün, ''Küresel markalar olmadan, küresel güç olunmaz. 2023 Türkiye'sinde en az 10 küresel markamız olması lazım. Ar-Ge'yi ihmal etmemek lazım. Bir okyanusa olta atarsınız, büyük balık da çıkabilir, hiçbir şey de çıkmayabilir, ama okyanusta oltanız her zaman olsun'' dedi.

Iphone'nin camının, ''zamanında bulunduğunu'' ifade eden Ergün, şöyle devam etti:

''Ar-Ge'si yapılmış, kenara konulmuş bir şeydir. Herhalde Washington veya Boston'da bir firma, mühendis bir cam fabrikasında bir şey bulmuş, ama ne işe yarayacağı ne yapacağı konusunda bir fikir sahibi değil. Amerika'nın batısında da bir adam, o da bir şey bulmuş, ama bir cam lazım. Ama o da nasıl bir cam olduğunun farkında değil. Bu Iphone'nin ekranına dokununca işlemleri yapacak bir cam lazım. O da doğu yakasında bir yerde bulunmuş. Sonra onlar buluşuyorlar, biri ne bulduğunun, öbürü de ne aradığının farkına varmış ve işte Iphone'nin camı oluşmuş. O yüzden bu sektörün geleceğinde ne olacağını bilmek mümkün değil. O açıdan Ar-Ge ve inovasyona gereken önemi vermek lazım. Camla ilgili bir tekerleme var; 'şu şişe cam şişesi, şu şişe su şişesi'. Bu işleri yapmak bunu söylemekten daha zor değil. Bunun için gerekli altyapı çalışma var.''

Şişecam Yenişehir Cam Kompleksi'nde yer alan Anadolu Cam Fabrikası 4. Cam Ambalaj Fırını ile Trakya Cam Fabrikası Atık Isıdan Enerji Üretim Tesisi'nin açılışı törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'dan telekonferansla bağlanmıştı. Erdoğan, tesisin hayırlı uğurlu olmasını dilemiş, bunun üzerine Bakan Ergün ve beraberindekiler açılış kurdelesini kesmişti. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler