YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cihaza bağlı hastanın elektriği kesilmeyecek
Cihaza bağlı hastanın elektriği kesilmeyecek
28 Eylül 2016 15:42
Sağlık sorunları sebebiyle yaşamlarını elektrikli cihazlara bağlı sürdüren hastaların elektrik kesintisi şikayetleri için gereken adımlar atıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, cihaza bağlı yaşayanların elektriğinin kesilemeyeceğini belirterek, "Elektrikli cihazlara bağlı olarak yaşamını sürdüren ve borcundan dolayı kesinti söz konusu olabilecek tüketicilerimizin elektriğinin kesilmemesini hedefliyoruz. Bu abonelere borçlarını taksitlendirme olanağı sunulacak ve bu tip mağduriyetlerin önüne geçilecek." dedi.

Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin katılımıyla gerçekleştirilen Denizli'deki Bereket Enerji Grubu'na ait "ADM-GDZ Çağrı Merkezi'nin" açılışında konuştu.  ​

Tüketicinin memnun olmadığı bir piyasanın asla sağlıklı olamayacağını belirten Yılmaz, serbest piyasaya geçişle birlikte elektrik sektöründe asıl patronun tüketici haline geldiğini söyledi.

Yılmaz, elektrik enerjisinin üretiminden tüketim noktalarına ulaştırılmasına kadar oluşan tüm maliyetlerin tüketiciler tarafından finanse edildiğini dile getirerek, "Vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu hizmeti, beklediği kalitede sunmak mecburiyetindeyiz. Kurum olarak biz de düzenlemelerimizi bu anlayış çerçevesinde hazırlıyoruz." diye konuştu.

Dağıtım şirketleri ve görevli tedarik şirketleri tarafından kurulacak çağrı merkezlerine yönelik hizmet kalitesi ve performans göstergelerinin belirlenmesi çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Yılmaz, "İnşallah yarınki Kurul toplantımızda da bu konuyu karara bağlayacağız. Yapacağımız düzenleme ile hizmet sağlayıcılara 24 saat kesintisiz şekilde erişimin sağlanması, şikayet ya da taleplerin gerektiğinde tüketici hizmetleri temsilcileriyle görüşülerek çözüme kavuşturulması amaçlanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Çağrı merkezlerinin tüketici sorunlarının çözümünde hayati önem taşıdığını ve bu sebeple vatandaşların çağrı merkezini aradıktan sonra en kısa sürede operatöre bağlanma seçeneğine sahip olacağını belirten Yılmaz, "Cevap ve bilgilendirme için yapılacak geri dönüşler vatandaşlarımıza; e-posta, telefon, sms yoluyla ya da yazılı olarak yapılacaktır. Sistemde de kayıt altına alınacaktır." şeklinde konuştu.

"CİHAZA BAĞLI HASTANIN ELEKTRİĞİ KESİLMEYECEK"

Yılmaz, çağrı merkezlerinin sadece bir sorun dinleme hattı olmasını istemediklerini ve bu merkezlerin tüketicinin derdine çözüm bulmada ilk merci olduğunu belirtti.

Müşteri memnuniyetinin çağrı merkezinden başlaması gerektiğini anlatan Yılmaz, vatandaşların sorunlarının çözümü için ilgili şirketin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olması gerektiğini vurguladı.

Sağlık sorunları sebebiyle yaşamlarını elektrikli cihazlara bağlı sürdüren hastaların elektrik kesintisi şikayetlerinin EPDK'ya ulaştığını söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu:

"Söz konusu şikayetlerin çağrı merkezleri vasıtasıyla ilgili şirketlere de ulaştığından şüphemiz yok. Bu tip aboneler için elektriğin sürekliliğinin sağlanması her şeyden önce bir sosyal sorumluluktur ve bireyin yaşam hakkı için vazgeçilmezdir. Daha önce resmi bir yazı ile dağıtım şirketlerinden sağlık sebebiyle elektriğe bağlı olup borçlu duruma düşmüş abonelere karşı hassas davranmalarını ve kesinti yoluna gitmemelerini istemiştik. Vatandaşlarımızdan gelen talepleri dikkate alarak bu konuda bir düzenleme taslağı hazırladık, kamuoyu ile paylaştık ve inşallah bu hafta karara bağlayacağız. Bu abonelere borçlarını taksitlendirme olanağı sunulacak ve bu tip mağduriyetlerin önünü geçilecektir." dedi.

Öte yandan Yılmaz, planlı kesintiler ile ilgili bu abonelerin önceden bilgilendirilmesi, plansız kesintiler sonrası da gerekli bilgilerin ivedikle iletilmesini hedeflediklerini vurguladı.

Yılmaz, enerji sektörü için bir ilk niteliği taşıyan ve Denizli’de açılan ADM-GDZ çağrı merkezinin hem sektör hem de bölge açısından hayırlı olması dileyerek sözlerini tamamladı.


AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler