YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiftçinin günahı ne?
Tarlada kalan çilek İstanbul toptancı halinde 5- 8 TL arasında satılmış
Çiftçinin günahı ne?
20 Eylül 2009 / 07:49 Güncelleme: 20 Eylül 2009 / 07:52

Yaş meyve-sebze üretiminin önemli merkezlerinden Bursa'da temmuz ayında para etmeyen, tarlada kalan çilek İstanbul toptancı halinde 5- 8 TL arasında satılmış.

Yurt çapında geçen yıl 260 bin ton çilek üretiminin gerçekleştiğini açıklayan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, temmuz ayında tarlada kilosu 50-60 kuruştan bile alıcı bulamayan Bursa Uludağ çileğinin aynı dönemde İstanbul toptancı halinde 5 ile 8,5 TL'den satıldığını açıkladı.

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesini cevaplandıran Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, çilek fiyatlarına müdahale edemediklerini söyledi. Bakan Eker verdiği cevapta, "Ülkemizde 2008 yılında 113 bin dekarlık alanda 260 bin ton çilek üretimi gerçekleşmiştir. Dekara verim ortalaması 2,315 kilo gramdır. Bursa'da ise geçen yıl 33 bin ton çilek üretimi gerçekleşmiştir. Geçen yıl çilek üreticisi kilo gram başına 1,77 TL gelir elde etmiştir. 2009'da ise hasat mevsimine göre fiyatlarda dalgalanmalar görülmüştür. İstanbul Toptancı halinde 1 kilo çilek 2009 Haziran ayında 1,5 ile 6 TL arasında satılırken Temmuz ayında 1,5-7 TL arasında değişim göstermiştir. Bursa Uludağ çileğinin temmuz toptan fiyatı 5- 8,5 TL arasında satılmıştır. Fiyatlar serbest piyasa şartlarında teşekkül ettiğinden bakanlık olarak herhangi bir müdahale yapılamamaktadır. Üreticiler pazarda aranan, rağbet gören yüksek verimli ve kaliteli çilek çeşitleriyle bahçe tesis ettikleri taktirde gelirlerinde artış elde edeceklerdir. Tarım il ve ilçe müdürlüklerimiz bu konrularda üreticilerimizi bilgilendirmektedir." dedi. Tarım Bakanı Eker, 3 dekar ve üzeri alanlarda sertifikalı çilek fidesi tesisleriyle gürbe ve mazot destek birim tutarlarının belirlenmesi için çalıştıklarını kaydetti.

Bakan Eker'in cevabından tatmin olmayan CHP Busa Milletvekili Kemal Demirel, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, çifçinin halinin ortada olduğunu söyledi. Demirel, "Tarlada 50 kuruşa satılamayan ve çürümeye bırakılan çilek, İstanbul toptancı halinde 5 -8,5 TL olması üreticinin kazanamadığının açık bir göstergesi. Bu da şunu gösteriyor; gerçekten Tarım Bakanlığı'nın çilek konusunda üreticiyi koruyan, tütekiciyi koruyan bir politikası olmadığını. Kısacası çiftçi kaderiyle başbaşa bırakılmış, adeta terk edilmiştir. Temmuz ayında üretici günlük 25 TL'ye işçi tutuyor, toplanılan ürünle yevmiyeyi bile ödeyemez haldeydi. Bütün bunlara rağmen aynı dönem o çilek İstanbul'da toptan 8,5 liradan satılmış. Bunu anlamak mümkün değil. Kaybeden yine üretici olmuştur." açıklamasında bulundu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler