YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiftçilerden zirai don nöbeti  ​
Çiftçilerden zirai don nöbeti ​
01 Ocak 2016 04:07
Muğla'nın Fethiye ve Ortaca ilçelerinde sebze yetiştiriciliği yapan çiftçiler yeni yıla, soğuk havaya bağlı zirai dona karşı soba kurdukları seralarda nöbet tutarak girdi.

Fethiye Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü yetkililerden edinilen bilgiye göre, hava sıcaklığı ilçede gece saatlerinde sıfır dereceye kadar düştü.

Esenköy, Karaçulha, Çamköy, Çiftlik, Kargı ve Karegedik mahallerinde domates yetiştiriciliği yapan çiftçiler, gece hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle, seralara kurdukları sobaları yakarak, zirai dona karşı önlem aldı.

Çiftçiler aileleri ve arkadaşlarıyla seralarda yaktıkları sobanın başında yeni yıla girdi. Seralarının farklı yerlerine astıkları termometreler ile ortamın ısısını ölçen çiftçiler, sıcaklığı korumak amacıyla sabahın ilk ışıklarına kadar sobaları yakmaya devam edecek.

Domates yetiştiriciliği yapan Recep Kaban, gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni yıla serada soba yakarak girdiğini belirtti.

Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü günlerde sobaları yakmaya başladıklarını kaydeden Kaban, "Ürünlerimizin zirai dondan etkilenmemesi için soğuk günlerde sobayı yakıyoruz. Bu yıl yeni yıla serada girdik. Soba yanmadığı takdirde bütün ürünler bozuluyor" dedi.

Kaban, serasında kurduğu iki sobada bir gece de yaklaşık 400 kilogram odun yaktığını, bunun da domatesin maliyetini artırdığını ifade etti.

Hasan Sütçü de ilçede zaman zaman hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğünü belirterek, ürünlerini korumak amacıyla sobaları sabaha kadar yakarak seradaki ısıyı muhafaza etmeye çalıştıklarını anlattı.

Sütçü, "Bu yıl yeni yılda don nöbeti tutuyoruz. Umarım hava sıcaklığı önümüzdeki günde yükselir ve her gün soba yakmak zorunda kalmayız. Herkes ailesiyle evinde yeni yıla girerek biz serada sobanın başında giriyoruz." diye konuştu.

- "Sabaha kadar nöbetteyiz"

Hava sıcaklığının sıfırın altında seyrettiği Ortaca ilçesinde de çiftçiler seralardaki sobaları yaktı.

Dalyan Mahallesinde çiftçilik yapan Mesut Kaya, bugüne kadar havaların iyi olması nedeniyle seralarda soba yakmadıklarını, yeni yılın beraberinde zirai donu da getirdiğini ifade etti.

Serada ısıyı muhafaza eden yağmurlama sistemi bulunduğunu anlatan Kaya, bu sistemin yetersiz kalmasıyla seradaki sobaları yaktıklarını vurguladı.

Kaya, 2016 yılına ekmek kapıları serada girdiklerini, ürünlerinin dondan etkilenmemesi için de sabaha kadar nöbette olacaklarını kaydetti.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler