YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çiftçi, elektriğini güneş enerjisinden üretecek
Çiftçi, elektriğini güneş enerjisinden üretecek
06 Aralık 2013 11:56
Kayseri Şeker Fabrikası, çiftçinin sulamada kullandığı elektrik enerjisini karşılayabilmek için 37 noktadaki pancar kantarlarını kaldırarak güneş enerjisi santrali kuracak.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri ve Boğazlıyan şeker fabrikalarında pancardan şeker elde edebilmek için buhar üretmek zorunda olduklarını ve bunun için de ciddi bir enerjiye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Kayseri Şeker Fabrikası'nda kömür ve doğalgaz kullanarak elde ettikleri buhardan elektrik enerjisi ürettiklerini ve tüm fabrikanın enerji ihtiyacını karşıladıklarını belirten Akay, Boğazlıyan Şeker Fabrikası'nda ise elektrik ihtiyacının doğalgazla elde edilen buhardan karşılandığını vurguladı.

Her iki fabrikanın da kendi elektrik ihtiyacını karşıladığını ancak birçok çiftçinin pancardan aldığı paranın büyük bir kısmını elektrik faturalarına vermek zorunda kaldığına dikkati çeken Akay, bu soruna çözüm bulabilmek için atıl durumda olan pancar kantarlarını değerlendirme kararı aldıklarını söyledi.

Çiftçilerin özellikle sulama için elektrik enerjisine ihtiyaç duyduklarını ifade eden Akay, "Elektrik konusu çiftçimiz için büyük bir masraf kalemi. Geçen yıl çiftçilerimizle yaptığımız görüşmelerde onlar da en çok bu konudan yana dert yandı. Elektrik konusunun çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Pancar ekim alanlarının bulunduğu 37 noktada fabrikamıza ait kantarlar bulunuyor ve bu kantarların büyük çoğunluğu kullanılmıyor. Kantarların bulunduğu alanlara güneş enerjisi santralleri kurarak çiftçimizin elektrik ihtiyacını karşılayacağız" şeklinde konuştu.

Çiftçilerin kantarların büyük çoğunluğuna pancar götürmediğini, kaydeden Akay, şöyle devam etti:

"Santrallerin kurulması için ihaleyi gerçekleştiriyoruz. Eğer tarımsal alan açısından herhangi bir sorunla karşılaşmazsak ihaleyi sonlandırdıktan sonra güneş enerjisi santrallerini kuracağız. İlk olarak Yeşilhisar ilçesindeki kantarda santral kuracağız. Daha sonra 36 noktadaki kantarların yerine de çiftçilerle görüşerek santral kuracağız. Bu santralleri şirket haline getireceğiz ve o bölgenin çiftçisini şirkete ortak edeceğiz. Böylece çiftçinin enerji ihtiyacını karşılamış olacağız."

 

AA

14:15
 // Oktay D
Güzel fikir için tebrikler!...
06 Aralık 2013 14:15
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler