YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ciddi bir meydan okuma'
'Ciddi bir meydan okuma'
26 Nisan 2012 13:54
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Cari açık geniş ama daralmaya başladı. Bu ciddi bir meydan okuma ama çok düşük bir tasarruf oranına sahibiz. Tasarruf oranını mutlaka yükseltmemiz gerekiyor'' dedi.

Şimşek, DEİK tarafından düzenlenen Türk-İngiliz İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türk ekonomisiyle ilgili gelişmeleri, zorlukları ve hangi alanlarda iki ülkenin işbirliği yapacağı konusunda bilgi verdi.

Güçlü bir büyüme yaşayan Türk ekonomisinin 2012'de yumuşak iniş sürecine girdiğini ve bu sene yüzde 4'lük bir büyümenin öngörüldüğünü dile getiren Şimşek, ancak ülkenin ciddi bir cari açığının bulunduğunu ve bunu zaman içinde kapatmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Maliye Bakanı Şimşek, ''Cari açık oldukça geniş. Enerjiyi çıkaracak olursak cari açıktan daha mütevazı olduğunu söyleyebiliriz, ama enerjiyi çıkarmak mümkün değil. Çünkü bu da gerçeğin bir parçası. Cari açık geniş ama daralmaya başladı. Bu ciddi bir meydan okuma ama çok düşük bir tasarruf oranına sahibiz. Tasarruf oranını mutlaka yükseltmemiz gerekiyor. Değer zincirini daha yukarıya taşımamız gerekiyor'' diye konuştu. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler