YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den ilk istek
Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi söylemlerine destek veren TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, CHP'den beklentilerini açıkladı.
CHP'den ilk istek
26 Mayıs 2010 / 07:17 Güncelleme: 26 Mayıs 2010 / 07:47

CHP’nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Patronlar Kulübü TÜSİAD’ın dün gündemindeydi. TÜSİAD, öncelikle Kılıçdaroğlu’nun yeni ekonomik modelini bekliyor. Kişisel görüşlerini sorduğumuz Başkan Ümit Boyner, “Kılıçdaroğlu’nun kurultaydaki konuşması dışında, henüz programını dinlemedik” dedi. Genel Başkanlığı’na seçilince özel bir açıklama yapan TÜSİAD, Kılıçdaroğlu’nu kutlamış ve siyasi anlamdaki görüşlerine de destek vermişti. Boyner, Kılıçdaroğlu’nun TÜSİAD’ın da söylemleri olan Siyasi Partiler Yasası’nın değiştirilmesi, seçimlerde barajın yüzde 10’un altına düşürülmesi ve demokratikleşmeye geçilmesi konusundaki düşüncelerinin çok olumlu bulunduğunu yine tekrarladı.

TÜMÜYLE YENİLENMELİ

Buna karşın, Boyner, CHP’nin ekonomik programını da yenilemesi beklentisinde. Nitekim, işsizlikle ilgili konuları konuşurken, Kılıçdaroğlu’nun sözünü ettiği “taşeronluk sisteminin kaldırılması” gerektiği yönündeki bir soruya Boyner, şu cevabı verdi: “Muhalefet partisinin şu ana kadar daha çok slogan şeklinde birtakım öneri veya işsizlikle ilgili, ekonomiyle ilgili değerlendirmeleri oldu. O da kurultay konuşmasında... Henüz daha açık ve detay programlarını duymadık. Dolayısıyla değerlendirme yapmak zor.” Boyner, düşüncelerini böyle açıklarken adını vermek istemeyen bir üye de şu yorumu yaptı: “CHP’nin tümüyle kendisini yenilemesi lazım. Tekerleği yeniden keşfetmeyelim. Önümüze konulacak ekonomik model, Türkiye’nin önünü açacak, vizyonuna katkıda bulunacak program olmalı.”

BABACAN iLK KEZ KONUŞTU

TÜSİAD’ın, Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu (EAF)’la Conrad Otel’de ortaklaşa düzenlediği “İktisadi Dalgalanmalar ve Küresel Kriz” konulu seminerine ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan konuktu. Ona da Kılıçdaroğlu için ne düşündüğünü sorduk. Babacan, ilk kez görüşlerini açıklarken, çok ihtiyatlı konuştu. Kılıçdaroğlu’nun partisinin temel politikalarıyla ilgili ne gibi değişiklikler yapacağını görmek gerektiğini belirten Babacan, şöyle dedi: “Eğer eski politikalar aynen devam edecekse tabii fazla bir şey beklememek lazım. Ama gerçekten sosyal demokratlığın evrensel tanımlarına uygun yeni politikalar görebilirsek, bu Türkiye açısından herhalde iyi bir gelişme olur. Tabi CHP, çok eski bir parti. Bazı şeyleri değiştirmek kolay değil. Göreceğiz, izleyeceğiz. “ Peki Babacan, Kılıçdaroğlu’nun işsizlikle ilgili önerilerini gerçekçi buluyor mu? Onun da cevabı Boyner gibi oldu: “Şu ana kadar somut fazla öneri duymadım. Onu da zaman gösterecek.”

Mucize önerilerle işsizlik inerse seviniriz

Babacan’la Ümit Boyner’e Başbakan Erdoğan’ın “3 ayda işsizliği yüzde 10’un altına indiririz” sözlerine ilişkin görüşleri de soruldu. Boyner, cevabında, “İşsizliği 3 ayda yüzde 10’a indirecek mucize öneriler varsa çok seviniriz” derken, bunun çok kolay görünmediğini söyledi. “İstihdamla ilgili gelişmeler, Türkiye’de herkesin beklediğinden çok daha hızlı, çok daha olumlu” diyen Babacan ise yaz aylarında temmuz-ağustosta işsizliğin en düşük oranlarına ulaştığını, önceki senelerle mukayese için TUİK’e talimat verildiğini söyledi. Seminerdeki konuşmasında, ‘Ulusal istihdam stratejisi belgesi” üzerine çalıştıklarını son taslağın ele alınacağını, Haziran sonu veya en geç temmuz ayında açıklamak istediklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu pahalı gömlek giyiyorsa servet düşmanı olmaz

CHP’nin ekonomi kurmaylarından Faik Öztrak, gömlek olayını Bugün'e farklı yorumladı “Marka giysiler, outletlerde ucuza satılıyor. Kemal Bey, diyelim ki pahalıya aldı, öyleyse servet düşmanı değilmiş, olmaz da” dedi.

Genel başkanlık koltuğuna oturmadan kurultayda giydiği pahalı siyah-beyaz çizgili gömleğiyle sosyal paylaşım sitesi Twitter’e düşen Kemal Kılıçdaroğlu, “Gömleği paramla aldım. Ne marka olduğuna da bakmadım“ dese de konu tartışılmaya devam ediyor. İlk konuşmasında, “Başbakan gibi havuzlu villada oturmayacağım” eleştirisi yapan, ardından da gömleğiyle dikkat çeken Kılıçdaroğlu’nun bu alışverişiyle ilgili CHP içinden farklı bir yorum geldi. CHP’nin ekonomi kurmaylarından, Tekirdağ milletvekili Faik Öztrak, Bugğn'e konuşurken, “Kılıçdaroğlu, parasıyla istediği gömleği alabilir. Demek ki, pahalı gömlek giyiyorsa servet düşmanı değilmiş, olamaz da” dedi.

MARKALAR OUTLET’TE UCUZ

Partisinin ekonomik vizyonunu, işsizlikle mücadele gibi konuları anlatan Öztrak, Ecevit hükümetinin ‘Kurtarıcı Bakan”ı Kemal Derviş’le Hazine Müsteşarı olarak çalışmıştı. n Pahalı gömlek işi, bir acemilik mi, yoksa iletişim kazası mı? Ülkede bunca sorun varken, gömlek olayı gibi magazin konulara takılmak yanlış. Kılıçdaroğlu, parasını verip istediği gömleği alıp giyebilir. Fiyatını bilmiyorum ama ‘Outlet’ mağazalarda ünlü markalar çok ucuz. Mesela, ABD’de böyle bir gömlek 35- 40 dolar arasında satılıyor. Kılıçdaroğlu, söylendiği gibi Etro marka gömleğe çok para verdi. İyi ya, böyle bir gömlek giyorsa, demek ki servet düşmanı değilmiş ve olamaz da.

TÜRKİYE KÜRESEL AKTÖR OLACAK 

** Yeni Genel Başkan’la CHP’nin ekonomi programında neler değişecek?

Henüz, programla ilgili gelişmelere geçemedik. Vakit çok erken. CHP’nin daha önce açıkladığı program ana hatlarıyla geçerli olacak. Programda kesinlikle içe kapanma ve piyasa ekonomisinden çıkış yoktur. Türkiye’nin küresel arenada etkili aktör olması yolculuğu devam edecek. Küreselleşmenin getirdiği dışlanmışlıklar ki, bunların başında işsizlik geliyor, yine risk iştahındaki oynaklıklara bağlı olarak piyasalarda oluşan balonlar, denetim çerçevesinde kontrol altına alınacaktır.

İŞSİZLİK, POPÜLİZM MESELE OLAMAZ

** Kılıçdaroğlu’nun işsizlikle ilgili açıklamalarına, Erdoğan cevap verdi ve “Arkadaş formülünüzü görelim” dedi. Sihirli formülünüz var mı?

İşsizlikle ilgili yorumların popülist meseleler gibi değerlendirilmesi yanlış. Kılıçdaroğlu, önemli ipuçları verdi. Biz, ciddi olarak mali disiplini ve kamu maliyesinin saydamlığını savunuyoruz. İşsizlik, öncelikle son iki yıldır bu disiplinin sağlanamamasıyla ilgili ve sermaye hareketlerini iyi yönetememekle alakalı. Mal üreten sektörleri cezalandırırsanız, sürdürülebilir işgücü mevcudiyetini de sağlayamazsınız.

Hükümet, bu yılın başına kadar KOBİ’lerin finansmana ulaşımını kolaylaştıramadı. Mesela, Kredi Garanti Fonu savunduk, onlar bunu getirmekte geciktikleri için işletmeler kaybetti, işsizlik çoğaldı. Bana göre işgücü ile iş arayanlar bu şartlarda buluşamıyor. Firmalar iyi ve rekabet gücü olacak ki, işgücüyle buluşabilsin. Sanayi sektörü merkezde çekirdek olmalı. Mesleki eğitim, ipoteklerden kurtarılmalı. Son olarak, sosyal destek sistemleri kurulmalı. İşgücü ve enerji yükleri, OECD’nin ortalamasına getirilmeli. Ancak bunlar yapıldıktan sonra yüksek büyümeye ulaşılabilir ve bu büyüme de her yıl piyasaya çıkabilecek yeni işgücüne cevap verebilir. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler