YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den hükümete 2B çağrısı...
CHP'den hükümete 2B çağrısı...
04 Mayıs 2012 20:59
CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, 2B yasası ile ilgili hükümete çağrıda bulundu... "Bu yasa sokağa, vatandaşa uymamıştır. Bu yasa yanlıştır" dedi. "Gelin düzeltelim, doğruyu bulalım" diye de ekledi...

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 2B Yasası'na ilişkin hükümete çağrıda bulunarak, ''Bu yasa sokağa,vatandaşa uymamıştır, vatandaşı gözetmemiştir. Bu yasa yanlıştır. Gelin düzeltelim, doğruyu bulalım'' dedi.

Hamzaçebi, Beykoz Çavuşbaşı'ndaki Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği'nde düzenlediği basın toplantısında, 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş hazine arazilerinin satışına ilişkin yasayla ilgili olarak, CHP'nin teklifinin hazırlanmasından önce hem seçim zamanında hem de yasanın çıkmasından sonra vatandaşlarla buluştuklarını söyledi.

Parti olarak projeyi hazırlamadan önce İstanbul'da 2B sorunu olan ilçelerde vatandaşlarla buluşarak tekliflerini belirlediklerini aktaran Hamzaçebi, seçime girildiğinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Sultanbeyli'de CHP'nin projesini ''2B Barış Projesi'' olarak açıkladıklarını hatırlattı.

Hamzaçebi, ''Vatandaşla devlet arasında yıllardır süren bir problem vardı. Vatandaş devletiyle barışmak istiyor, elini uzatmış, 'Uygun şartlarda seninle helalleşelim. Bana tapumu ver, ben de sana bir şey ödeyeceksem bütçeme göre bir ödeme yapayım' diyecek. Devlet de elini uzatsın, bu kavga, bu mücadele sona ersin. Vatandaşın kavgası yok, ama bir an önce tapusuna kavuşmak istiyor. O nedenle buna '2B Barış Projesi' dedik'' şeklinde konuştu.

Seçimlerden sonra hükümetin kurulmasının ardından tekliflerini TBMM'ye sunduklarını, hükümetin tasarısının da Meclis'e geldiğini anlatan Hamzaçebi, kendi görüşlerinin kısmen dikkate alındığını, ancak esas ana konularda dikkate alınmadığını söyledi.


-''Yanlış kanun Beykoz'dan dönecektir''-


Hamzaçebi, Beykoz'un 2B konusunda bir laboratuvar olduğunu vurgulayarak, ''Buradaki sorunları iyi analiz edenler, gerçekten vatandaşın ihtiyacına uygun çözümleri ortaya koyarlar. Tasarı yasalaştı. Şimdi sorunların bitmediğini görüyoruz. Biz yine yanınızdayız. Amacımız, her şeyin bitmiş gözüktüğü bir ortamda hala çözümlerin olması gerektiği inancıdır. Çünkü çıkan kanun yanlış ise mutlaka bu yanlışlığın düzeleceği bir ortam vardır. Yanlış hesap Bağdat'tan döner, yanlış kanun da Beykoz'dan dönecektir'' diye konuştu.

Kanunda iki konuda temel yanlışlık yapıldığını savunan Hamzaçebi, şöyle devam etti:

''Birincisi bedel konusudur. Kanun diyor ki, 'Ben size tapunuzu vereceğim, ama rayiç bedelin yüzde 70'i oranındaki bir bedeli ödersiniz'. Hükümetin, 'Rayiç bedeli esas almayıp da onun yüzde 70'ini esas almanızın nedeni nedir ' sorusuna verdiği cevap; 'Çünkü rayiç bedel sokağa uymuyor, vatandaşa uymuyor'. Peki bir şeyin esası yanlış ise, doğru değil ise onun yüzde 70'ini alırsanız o yüzde 70 doğru olur mu  Esası yanlış olan bir şeyin hangi yüzdesini alırsanız alın o da yanlıştır. Yüzde 70 oranına dayalı bir bedel tespiti yanlıştır. Vatandaşın bütçesine uymuyor.''

Hamzaçebi, Beykoz'da toplam 12 bin 500 parselin bin metrekarenin altında olduğunu belirterek, ''Beykoz'a zamanında devlet 3 fabrika kurdu. On binlerce insan Beykoz'a çalışmak için geldi. Gelen vatandaşımız her şeyden önce başını sokacağı bir eve ihtiyaç duyacaktır. Fabrikayı yaparken 'Sana ev vermiyorum, uygun arsa vermiyorum, bu arsayı imar planlarıyla ortaya koymuyorum' derse devlet, yanlış yapmış olur. Nitekim bu yanlışlığı vatandaş kendi çözümüyle düzeltmiştir. 2B arazileri bu nedenle yerleşime açılmıştır'' diye konuştu.

Vatandaşın kalacağı evi aldığını, bir bedel ödediğini anlatan Hamzaçebi, ''Bu şekilde olan bütün vatandaşlarımızı biz hak sahibi olarak tanımladık. Kimse işgalci değil burada. 41 yıllık 2B sorunu vardır. Bu sorunu çözmek için yola çıktık. 'Eksikliklerine rağmen bu kanuna CHP olarak destek vereceğiz' dedik'' şeklinde konuştu.

Hamzaçebi, yasanın 68 ildeki 10 milyon vatandaşı ilgilendirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Orman köylüsü bu yasada yok. Türkiye'de tam 7 milyon orman köylüsü var. Orman köylüsü atasından, dedesinden beri bu araziyi kullanıyor. 2B Kanunu, 1983'te çıkarılan orman köylülerinin desteklenmesi hakkındaki kanunu yürürlükten kaldırıyor. Hiçbir kanun ebedi değildir. İhtiyaçlara göre kanunlar değişir. Ama o kanun yürürlükten kaldırılırken, bu kanunda orman köylüsüne destek adına hiçbir şey yok. Rayiç bedelin yüzde 70'i dediğiniz zaman bu köylü bu araziyi alamaz. Bu araziyi ihtiyaç sahibi alamaz ise gelip para sahipleri alır. O arazi de onların elinden çıkar.''

Hükümete çağrıda bulunan Hamzaçebi, ''2B sorunu olan bütün vatandaşlarımızın sesi olarak buradan çağrıda bulunuyorum. Gelin bu yasayı düzeltelim. Bu yasa sokağa, vatandaşa uymamıştır, vatandaşı gözetmemiştir. Bu yasa yanlıştır. Gelin düzeltelim, doğruyu bulalım'' dedi. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler