YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cepten 30 saniye ücretsiz konuşulacak
Cepten 30 saniye ücretsiz konuşulacak
02 Nisan 2014 22:15
Cepten 30 saniye ücretsiz konuşulacak haberiEkonomik kriz yaşanan Bulgaristan'da cep telefonu ile yapılan görüşmelerin ilk yarım dakikası ücretsiz oldu.

Devlet Haberleşme Düzenleme Komisyonu (KRS) talimatları üzerine telefon tarifelerinde değişiklik yapıldı.

Üç mobil şebeke operatörü ile ilgili getirilen yeni düzenleme sonrası cep telefonu ile yapılan görüşmelerin ilk yarım dakikası ücretsiz oldu. İlk 30 saniyenin ardından görüşme bedeli saniye başı hesaplanacak.

Uygulama sonucunda vatandaşların ödediği telefon hesaplarında belirgin düşüş bekleniyor.

Martta sona eren eski uygulamaya göre her görüşmenin ilk dakikası için, uzunluğu ne olursa olsun 60 saniyeden ücretlendiriliyordu. Ülkenin üç operatöründen biri yeni uygulamaya geçtiğini bildirirken, diğer operatörlerin de 14 Nisan'da uyum sağlamaları bekleniyor.

KRS'in talimatlarına göre mobil operatörleri ayrıca müşterilerine, yeni uygulamaların sağladığı avantajları içeren ve en az iki alternatiften oluşan yeni abonelik planı sunmaları gerekiyor.

Cep telefonu üzerinden internet kullanımının yaygın ve hızlı olduğu Bulgaristan'da yeni uygulamaya göre operatörler, ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı internet hesabı 25 Euro’ya yaklaşan müşterilerine uyarı mesajı yollayacak.

Nüfusu 7,34 milyon olan Bulgaristan'da mobil telefon abone sayısının 11 milyona yaklaştığı bildiriliyor. Farklı operatörlerin promosyonlarından yararlanmaya çalışan bazı vatandaşlar birden fazla cep telefonu kullanıyor.

Ülke genelinde şifresiz hızlı internet erişimi yaygın olması nedeniyle mobil operatörleri müşterilere sundukları abonelik planlarında sürekli düzenlemeler yaparak, hizmet ücretlerini düşürmeye çalışıyor, hizmet paketlerinde sınırsız internet erişimini ekliyorlar.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler