YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"ÇAYKUR tarihinin rekorunu kırmış olduk"
"ÇAYKUR tarihinin rekorunu kırmış olduk"
13 Ocak 2015 15:06
ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, "2014 yılında toplamda 150 bin 513 ton kuru çay satışı ile ÇAYKUR tarihinin rekorunu kırmış olduk" dedi.

Sütlüoğlu, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlenen 2014 yılı değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, Doğu Karadeniz'de 2014 yılı yaş çay sezonunda özel sektör ve ÇAYKUR olarak 1 milyon 258 bin ton yaş çay aldıklarını, bu çayın 628 bin 410 tonunun ÇAYKUR, geriye kalan kısmının özel sektör çay fabrikalarınca işlendiğini, yaş çay üretiminin 82 bin ton arttığını belirtti.

ÇAYKUR'un yaş çay işlenmesinin yanında kuru çay üretiminde de çok verimli bir yılı geride bıraktığını ifade eden Sütlüoğlu, "Aldığımız yaş çay karşılığında 118 bin 500 ton kuru çay üretimi, 370 kilogram beyaz çay üretimi gerçekleştirdik. Beyaz çay için bin 531 kilogram tepe tomurcuk çay aldık. Ödemeleri ise çayı aldığımız ayın ertesi ay yaptık ve ekim ayında yaş çay ödemelerini tamamladık" diye konuştu.

Sütlüoğlu, 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla kuru çay stoğunun 57 bin 363 ton olduğunu vurgulayarak, "Stok son yılların en düşük rakamıdır. Kuru çay satış miktarımız bir rekordur. 2013 yılında 130 bin tonun üzerine çıkmıştık. 2014 yılında toplamda 150 bin 513 ton kuru çay satışı ile ÇAYKUR tarihinin rekorunu kırmış olduk. 2015 yılı mayıs ayına kadar kuru çay stoğumuzun 40 bin tonlar seviyesine düşeceğini düşünüyoruz. Bu çok önemli bir rakam" ifadelerini kullandı.

Soğuk çay satışında geçen sezona göre pazar payını büyüttüklerini kaydeden Sütlüoğlu, "Soğuk çay satışını 40 milyon litreden 60 milyon litreye çıkardık. Üretimimizle satışımız sınırlı oldu ve belli bir süre yok sattık" dedi.

Sütlüoğlu, kurumlarında 2014 yılında bin 456 memur, 2 bin 366 kadrolu, 6 bin 120 mevsimlik işçinin görev yaptığını, emekli olan personel için 32 milyon 350 bin lira kıdem tazminatı ödediklerini belirtti.

Randevulu alım sisteminin bu sezon oturduğunun ve genişlediğinin altını çizen Sütlüoğlu, "Çay bölgesi dışında yaşayanlara, gurbetçilere 4 gün arka arkaya çay satma kolaylığı getirdik. Geçtiğimiz yıl toplamda günlük bin ton kapasite artışı sağlamıştık. 2015 Mayıs ayına kadar 400 ton daha kapasite artışına gideceğiz ve 2015 Mayıs ayında günlük 8 bin ton yaş çay işleme kapasitesine çıkacağız" diye konuştu.

2015 yılı hazırlıkları

Sütlüoğlu, 2015 yılında 120 milyon lira seviyesinde yatırım yapacaklarını kaydederek, "Bunun 62 milyon 700 bin lirası paketleme fabrikası için kullanılacak. Çeşitli işler için ve araştırma enstitüsü için geriye kalan kısımları kullanacağız. Ödenek yeterli olmazsa ek ödenek talebinde bulunacağız" dedi.

Geçen yıl çay tarihinin "altın yılı" olduğunu söyleyen Sütlüoğlu, "ÇAYKUR ve özel sektör için, üretici için huzur içinde bir yıl oldu. Ödemeler peşin oldu ve fiyatlar düşmedi. Özel sektör alımlarında yaş çay karşılığında gıda satışı yapılmadı. Çay hiç bu kadar iyi olmamıştı. Üretici hiçbir zaman bu kadar huzurlu olmamıştı. Gelecek yıllarda şartları iyileştirerek bu mutluluğu sürdürebiliriz" diye konuştu.

İmdat Sütlüoğlu, 2015 yılının 2014'ten daha iyi geçeceğini düşündüklerini ve ÇAYKUR özel sektör dengesinin devam etmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, "ÇAYKUR ve özel sektör dengesi birtakım tedbirlerle oldu. Birlikte alınan prensip kararları önemli. 2014 yılında özel sektör üreticiyi mağdur etmedi ve kendisi de para kazandı. Sezona özel sektör de stoksuz girecek. Böyle devam ederse güzel olacak" dedi.

ÇAYKUR'a 3 bin 500 işçi alınacak

ÇAYKUR olarak işçi alımı için talepte bulunduklarını kaydeden Sütlüoğlu, şöyle devam etti:

"Geçen sezon işçi almadık. Bu sene 4 bin 300 işçi almak için talepte bulunduk. Bize verilen izin 3 bin 500 işçiye kadar oldu. Bu kadar işçi alacağız. Teknik çalışmaları başlattık, devam ediyoruz. Fabrika değiştirmek isteyenlere de izin veriyoruz. İşçi alımının ardından bu tür değişiklik olmayacak. Yeni yaş çay sezonuna kadar 3 bin 500 işçiyi kadromuza dahil edeceğiz."

Eksper, tekniker ve düz işçi alacaklarını aktaran Sütlüoğlu, "Yükleme işçilerinde de sıkıntı yaşıyorduk. Bu konuda sağlıklı hizmet alamamıştık. Bu sene yükleme işçilerini bünyemize alacağız. Yüklemede yaşadığımız sıkıntıları daha yaşamayacağız" diye konuştu.

Beyaz çay satışıyla ilgili de çalışma yaptıklarını ifade eden Sütlüoğlu, "Bitki ve meyve karışımlı çaylar da satışa çıkacak. Sadece bölgemize has hediyelik çaylarımız olacak. Bunu bayanlar tarafından üretilen yöresel ambalajlarla kullanacağız. Baharın ilk çayından yaptığımız çaylar piyasaya çıkacak. Çay evlerini birkaç ay içerisinde Bağdat Caddesi'nde açacağız. Çalışmalar devam ediyor" ifadelerinde bulundu.

ÇAYKUR'daki sendikal mücadele

Sütlüoğlu, Öz Gıda-İş Sendikası ve Tek Gıda-İş Sendikası arasındaki sendikal mücadelenin sürdüğünü aktararak, "Yetkiyi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verir. Yapılan durum tespitinde Öz Gıda-İş Sendikası'na yetki vermiştir ama bize ulaşan bir sonuç yok. Bakanlık kime yetki verirse biz onlarla toplu sözleşmeye oturacağız" dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler