YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cari açık düşmeye devam ediyor
Cari açık düşmeye devam ediyor
10 Nisan 2015 13:43
Türkiye'nin yıllıklandırılmış cari açığı şubat ayında 42,8 milyar dolarla 51 ayın en düşük seviyesine geriledi.

AA muhabirinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlediği bilgilere göre, şubat ayında cari açık geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 azalarak 3,3 milyar dolardan 3,2 milyar dolara geriledi.

Yıllıklandırılmış cari açık şubatta geçen yılın aynı aynına göre yüzde 31,5 azalarak 42 milyar 822 milyon dolarla, 2010 Aralık döneminden bu yana gördüğü en düşük seviyesine geriledi. Şubat ayındaki cari açık, hükümetin 2015-2017 dönemi için açıkladığı Orta Vadeli Program'da (OVP) 2015 yılı geneli için hedeflenen 46 milyar dolarlık cari açığın altında hareketini sürdürüyor.

Geçen yılın tamamında 46 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen cari açık, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 5,6'sına denk gelirken, şubatta cari açığın GSYH'ye oranı yüzde 5,3'e geriledi. 

Analistler, ekonomi yönetiminin aldığı makroihtiyati tedbirler, petrol fiyatlarındaki düşüş ve altın ithalatının gerilemesiyle cari açığın düşüş eğilimini devam ettireceğini ve yıl sonunda 37 milyar dolar düzeyine ineceğini tahmin ediyor.

Yıla pozitif bir başlangıç yapan cari açığın, yılın ikinci ayında 3,2 milyar dolar ile piyasa beklentilerinin sınırlı üzerinde geldiğini ifade eden analistler, bunun cari dengedeki iyileşme görünümünü bozacak kalıcı bir gelişme olmadığını belirtiyor.

Cari açıktaki sınırlı yükselişin doğrudan yatırımlar kalemi altında yer alan 396 milyon dolarlık kar transferinden kaynaklandığını aktaran analistler, dolayısıyla bunun bir trend değişikliğinden ziyade, dönem dönem gerçekleşen bir döviz hareketi olarak görülmesi gerektiğine işaret ediyor.

 AA Finans Beklenti Anketine katılan ekonomistler cari açığın yıl sonunda 37 milyar dolar olacağını tahmin ederken, ekonomistlerin en yüksek ve en düşük yıl sonu cari açık beklentileri sırasıyla 41,5 milyar dolar ve 33 milyar dolar düzeyindeydi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler