YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cari açık 7 yılın dibinde
Cari açık 7 yılın dibinde
11 Mayıs 2016 07:50
Türkiye'nin cari işlemler açığı, martta 1.9 milyar dolar azalarak 3 milyar 677 milyon dolara geriledi. enerji ve kurun etkisiyle 12 aylık cari açık ise 29 milyar 491 milyon dolar ile son 7 yıldaki en düşük seviyeyi gördü.

Son aylarda, istihdam, sanayi üretimi ve enflasyon gibi makro ekonomik dengelerdeki iyileşme cari açıkta da sürüyor. Merkez Bankası verilerine göre; Cari işlemler açığı, mart ayında geçen yılın aynı ayına göre 1 milyar 92 milyon dolar azalarak 3 milyar 677 milyon dolara geriledi. On iki aylık cari işlemler açığı ise 29 milyar 491 milyon dolar oldu.

Enerji yatırımları arttıkça açık azaldı

Bu rakam, cari açığın son 7 yılda gördüğü en düşük seviye oldu. Türkiye'nin enerji faturasındaki iyileşme cari açıktaki iyileşmenin temel etken oldu. Ülkemizde son yılların en popüler tartışma konusu cari açık sorununun azalışında, hükümetin sergilediği mali politikalardaki sıkı duruş ve yeni enerji yatırımlarına öncelik verilmesinin de büyük etkisi var.

Turizm gelirindeki azalmaya rağme

Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 1 milyar 307 milyon dolar azalarak 3,5 milyar dolara düşmesi ve birincil gelir dengesi açığının 482 milyon dolar azalarak 723 milyon dolara gerilemesi etkili oldu. Mart ayında hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirler 597 milyon dolar azalarak 575 milyon dolara düştü. Net altın ihracatı ise bir önceki yılın mart ayına göre 46 milyon dolar azalarak 775 milyon dolar oldu.

Seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler de bir önceki yılın aynı ayına göre 381 milyon dolar azalarak 721 milyon dolara geriledi. Turizm sektöründeki sıkıntıların ödemeler dengesine olumsuz yansımaları devam ediyor. Turizm gelirleri, Mart ayında yıllık % 20 azalırken, 2016 yılının ilk çeyreğinde bu kalem % 17 daraldı. Turizm sektördeki daralmaya rağmen, cari açıktaki iyileşmenin hızla sürmesi dikkat çekti.

Doğrudan yatırımlar azaldı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, martta bir önceki yılın aynı ayına göre 144 milyon dolar azalarak 650 milyon dolar tutarında gerçekleşirken, portföy yatırımları 2 milyar 693 milyon dolar net giriş (net yükümlülük artışı) kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin mart ayında hisse senedi piyasasında ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında sırasıyla 999 milyon dolar ve 512 milyon dolar net alım yaptığı görüldü.

Enerji ve kur etkisi

Ham petrol varil fiyatının uluslararası piyasalarda son iki yılda 115 dolardan bugünkü seviyesine (40-45 dolar) gelmesi Türkiye gibi akaryakıt ithalatçı ülkelerin dış ticaretinde önemli etki etti. Petrol faturasındaki azalmanın yanısıra döviz kurlarının yükselmesiyle üreticinin iç piyasaya yönelmesinin de cari açığın azalmasına büyük katkısı var.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler