YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cami yaptırana vergi muafiyeti geliyor
Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen ilçe müftüleri toplantısına katılmak üzere Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Silence Beach Otel'e gelen Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Cami yaptırana vergi muafiyeti geliyor
28 Aralık 2012 / 07:14 Güncelleme: 28 Aralık 2012 / 07:21

 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez bugüne kadar belediyelerin her türlü sosyal tesis, park gibi alanları yapmalarına rağmen cami yapmamalarının büyük bir eksiklik olduğunu, son büyükşehir yasa değişikliğiyle bunun aşıldığını ifade ederek; “Bu konuda bizzat Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir çalışması oldu. 2 konuda çalışması oldu. Birincisi camilerin yapımında belediyelerinde yetkili kılınması. Çünkü bütün sosyal mekanları bütün parkları insanların faydasına olan bütün mekanları yapabilip ama camiye yardımın esirgenmiş olması bir eksiklikti” dedi.  
 
Cami yaptıracak olan zengin insanların yaptıkları masrafları vergiden düşemediklerini kaydeden Başkan Görmez; “Şimdiye kadar okul köprü gibi toplum yararına olan binaların yapımı vergiden muaf tutuluyordu.  Zengin vatandaşlarımız bunları yaptıklarında vergiden muaf sayılıyordu. Ama camiler için böyle bir şey yoktu. Şimdi artık camilerde aynı şekilde bir vatandaşımız, bir hayırseverimiz bir cami inşa ettiği zaman vergiden muaf tutuluyor. Bu iki düzenlemenin yapılmış olmasından bizde başkanlık olarak büyük bir memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.
 
 
Her dili konuşan personele ihtiyacımız var
 
 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın artık uluslararası bir kurum haline geldiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı evrensel ve küresel ölçekte hizmet üreten bir kurumdur. Onun için dünyanın bütün dillerinde, bu dilleri bilen elemana ihtiyacı vardır. Her ilde bu yönde çalışmalar var” dedi.
 
DİB olraka yaptıkları atamalarda ve nakillerde bu konuya özellikel dikkat ettiklerini ifade eden Başkan Görmez, “Bakın Manavgat’ın yazın özellikle nüfusunun ne kadar çoğaldığını dikkate alarak hemen ayağının tozuyla Berlin’de 5 sene görev yapan bir arkadaşımız geldi. Burada göreve başlayacak inşallah. Yurt dışında 2 bine yakın görevlimiz var dünyanın her tarafında. Onun için bütün dünya dillerini bilen konuşan, İslamiyeti o dillerle anlatan elemana ihtiyacımız var” diye konuştu
 
 
Orta Afrika'da müslümanların özgül ağırlığı yok
 
 
Geçtiğimiz günlerde Kamerun’a yaptığı ziyaret hatırlatılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Orada, sadece Kamerun’da değil bütün Afrika’da maalesef insanlığın küresel ölçekte işlediği büyük günahlar var. Sömürgeler, köleleştirmeler, yer altı ve yer üstü servetlerin sömürülmesi, en önemlisi de Kuran-ı Kerim’in Hars dediği manevi kültürün, dillerin kültürlerin yok edilmesi. Genelde kara Afrika’nın tamamının karşı karşıya kaldığı büyük bir müsibet olmuştur” diye konuştu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez sözlerini şöyle tamamladı: “Orta Afrika ülkeleri içerisinden Kamerun’un biraz daha bunlardan farklı bir yeri var. Çünkü Müslüman nüfusu yüzde 40 yüzde 48 oranında. Ancak Müslüman nüfusun özgül ağırlığı yüzde 10 bile değil. Çocuklarını okutamamışlar. Bütün üniversiteler kiliselere bağlı, çocuklarını9 kiliselere bağlı olan üniversitelere göndermişler. Adı Ahmet, Mehmet Mustafa olan ama dinini değiştiren Hristiyan olan nice çocuklar var. Onlar bizden yardımlar istediler, en azından ilişkiler geliştirmemizi istediler. Bizde o noktada inşallah bir eylem planı oluşturup bu eylem planı çerçevesinde yardımlarımızı yapmaya devam edeceğiz bilhassa din eğitimi din hizmetleri alanında”
 
 
 
İHA
 
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler