YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çalışan anneye müjde: Ayda 1000 TL...
Çalışan anneye müjde: Ayda 1000 TL...
05 Aralık 2014 06:38
Doğumdan sonra işe dönen annelere müjdeli haber geldi. Çalışan anneye çocukları 3 yaşına gelene kadar ayda 1000 TL bakıcı yapılacak.

Hükümet, 3 çocuğu özendirmek için yeni düzenlemeler yaparken, önemli bir adım daha atıldı. 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni yılda yaşama geçireceği '5 bin anneye 5 bin bakıcı' projesinin ayrıntıları netleşti. 'Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi' kapsamında, çocukları 3 yaşını tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara yaklaşık bin lira yardım yapılacak.

Uygulamadan yararlanacak kadınların 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra da işe dönmüş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip anneler, çocuğuna bakacak kişiyi kendisi bulacak. Çalışan annenin yakınlarından biri de sigortalı olarak çocuğa bakabilecek.

Başkan açıkladı

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, çocukları 36'ncı ayı tamamlayana kadar teşvikten yararlanacak kadınlara bin lira civarında yardım yapılacağını söyledi. İlhan, proje ile amaçlarının kadınların işgücü piyasasında daha çok yer almalarını sağlamak ve destek vermek olduğunu belirtti. Kadınlara sağlanacak desteğin maddi bir teşvik olacağını ifade eden İlhan, "Çocuğa bakan kişilerin sigortalılığı önemli. Çalışan kadının yakınlarından birisi de sigortalı olup çocuğa bakabilir" şeklinde konuştu.

Anneler evden çıkacak

TÜİK verilerine göre, 2013 yılında kadınların istihdam oranı yüzde 27.1 düzeyinde bulunuyor. İşgücüne dahil olmayan yaklaşık 20 bin kadının yüzde 59'u, ev işleriyle meşgul olmaları sebebiyle istihdamda yer almıyor. İş ve aile yaşamı uyumlaştırma programları hayata geçirilmeye devam edecek. Kadınların işgücüne katılımının bu yıla göre 1.3 puan artarak yüzde 32.7'ye çıkması bekleniyor.

 

TAKVİM 

çalışan annelerin sesini duyun
 // nisa
Bu sefer bu söylenti gerçek olsun. Her sene çıkıyor böyle söylentiler. Çalışan anneye doğum izninde uzatma, esnek çalışma saatleri , çalışan anneye 300 tl kreş yardımı gibi. Hiç birisi de gerçek olmadı. Lütfen yetkililer biraz çalışan anneleri de düşünsünler, 3 çocuk diyor cumhurbaşkanımız, 2. çocuğu bile düşünemioruz.Bakanlarımız, Cumhurbaşkanımız size sesleniyoruz. ...
05 Aralık 2014 Cuma 22:11
Sanırım
 // yurdum insanı
Bu ikinci defadır yasalaşan torba yasa ilgili anadolu insanınında tarım bağkuru kapsamında emekli olabilmeleri köylününde olabildiğince milli gelirden pay almasını sağlamak içindi.nitekim öylede oldu.Köylerde bile düşük modelde olsa herkesin olmayanların bile traktörü ve bir otomobili oldu.Hatta lokantalar bile açılıyor.Geceleri kokoreççiler köylere kadar gelir oldu...
05 Aralık 2014 Cuma 17:28
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler