YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çalışan anneler dikkat! Tazminatınızı isteyin...
Çalışan anneler dikkat! Tazminatınızı isteyin...
12 Aralık 2014 19:15
Çalışan kadınlar çalıştıkları iş yerinde kreş yoksa tazminat alarak işlerinden ayrılabilirler.

Anne ve babaların iş hayatlarını olumsuz etkileyen en büyük sorunlardan birisi olan çocuk bakımı.

Çalıştığınız yer 150 kişiden fazla çalışanı var ve kreşi yoksa tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz.
Ülkemizde 150'den fazla kadın işçi çalıştıran işyerlerinin kreş açma zorunluluğu bulunuyor. Bu şarta uyulmazsa, işveren için yaptırımlar devreye giriyor.
 
Haklı nedenle fesih
 
Geçtiğimiz yıl gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla ilgili bir yönetmelik yayımlandı. Buna göre, yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emzirme odası açılması şart.
 
Yine 150'den çok kadın çalışanı olan şirketlerde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması için bir kreş kurulması ya da hizmet satın alınması zorunlu. Kreş açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içindeki tüm işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınıyor.
 
İşverenin kreş açma zorunluluğunu yerine getirmemiş olması, çalışan kadınlara haklı nedenle iş sözleşmesini feshetme hakkı veriyor. Yani kreş kurulması zorunluluğu bulunan bir işyerinde çalışan kadın bu yükümlülük yerine getirilmemiş ise istifa edip kıdem tazminatı alabiliyor.
 
Aynı haktan eşi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş erkek çalışanlar da yararlanabiliyor. Ayrıca kreş zorunluluğu İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca getirilmiş bir zorunluluk olduğundan, kurulmazsa işin durdurulmasına kadar varan yaptırımlar uygulanabiliyor.
 
Bakıcı parası verilecek

KREŞ şartı kapsamında olmayan işyerlerinde çalışan anneler de çaresiz değil. Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni yılda 5 bin anneye 5 bin bakıcı projesini hayata geçirecek. Proje kapsamında, çalışan annelere çocukları 3 yaşına gelene kadar ayda bin lira civarında bakıcı yardımı yapılacak.
 
Uygulamadan yararlanacak kadınların 0-2 yaş arasında çocuğunun bulunması ve doğumdan sonra da işe dönmüş olması gerekiyor. Bu özelliklere sahip anneler bakıcısını kendisi bulacak. Çalışan annenin yakınlarından biri de sigortalı olarak çocuğa bakabilecek

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler