YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çalışaların yüzde 24'ü kadın
Rapora gmre, Türkiye'de toplam istihdamın bir yıl sonra yüzde 0,02 oranında azalacağı öngörülüyor
Çalışaların yüzde 24'ü kadın
29 Kasım 2009 / 14:29 Güncelleme: 29 Kasım 2009 / 14:39

Türkiye İş Kurumunun (İŞKUR) araştırmasına göre, Türkiye'de toplam istihdamın bir yıl sonra yüzde 0,02 oranında azalacağı öngörülüyor.

İŞKUR, iş gücü piyasasındaki mevcut durumu ve değişmeleri tespit ederek, bunların iş gücü ihtiyacı üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla 2009 yılı 1. Dönem ''İşgücü Piyasası Araştırması'' gerçekleştirdi.

Bu çerçevede, 17 Nisan-30 Mayıs 2009 tarihleri arasında Türkiye'de 81 ilde tüm kamu ve özel işyerlerinde ''İşgücü Piyasası Bilgileri Anketi'' uygulaması yapıldı. Anketi Türkiye genelinde toplam 275 bin 99 işyeri doldurdu. Söz konusu işyerlerinde toplam 4 milyon 872 bin 408 kişinin çalıştığı tespit edildi.

İŞKUR tarafından yayımlanan araştırma sonuç raporuna göre, Türkiye'de toplam istihdamın bir yıl sonra yüzde 0,02 oranında azalacağı öngörülüyor. Anketin yapıldığı dönemde 23 bin 126 açık iş tespit edildi. En fazla açık iş beden işçisi olarak belirlendi.

 ÇALIŞANLARIN SADECE YÜZDE 24'Ü KADIN

Rapora göre, çalışanların yüzde 76'sını erkekler, yüzde 24'ünü de kadınlar oluşturuyor. Kadınların yüzde 14,9'u tekstil ve tekstil ürünleri imalatı sektöründe çalışıyor. Toplam çalışanlar içerisinde sadece sağlık işleri ve sosyal hizmetler sektöründe çalışan kadın sayısı erkek sayısından fazla bulunuyor.

 Erkek çalışanlar genel beden işçisi, temizlik beden işçisi, satış elemanı, inşaat beden işçisi, büro memuru, güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi, bankacılık, yük şoförü ve garson mesleklerinde yoğunlaşıyor.

 Kadınların en fazla çalıştığı meslekler ise genel beden işçisi, bankacılık, büro, satış elemanı, temizlik işçisi, temizlik görevlisi, sekreter, öğretmen, el ve makine dikişçisi ve konfeksiyon işçisi olarak sıralanıyor.

 EN FAZLA AÇIK BULUNAN İŞLER

Araştırmaya göre, mevcut açık işlere bakıldığında genel beden işçisi, yolcu taşıma şoförü, makineci (dikiş), satış elemanı, garson, dikiş makinesi operatörü (kumaş), bilgi işlem destek uzmanı, inşaat işçisi, güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi işleri öne çıkıyor.

Acil tıp uzmanı, turizm elemanı, bankacılık meslek elemanı, hemşire, kasap, sekreter, diğer tıp doktorları, TIR şoförü gibi işler de de önemli miktarlarda açık bulunuyor.

Açık bulunan meslekler ile temininde güçlük çekilen meslekler arasında paralellik görülürken, temininde güçlük çekilen ilk 10 meslek ''beden işçisi (genel), şoför (yolcu taşıma), makineci (dikiş), şoför (yük taşıma), güvenlik görevlisi, satış elemanı, hemşire, dikiş makinesi operatörü, garson ve temizlik görevlisi'' olarak sıralanıyor.

 Önümüzdeki dönemde istihdamda en çok artış beklenen meslekler; konfeksiyon işçisi, kasiyer, güvenlik görevlisi, dikiş makinesi operatörü ve telefon santral operatörlüğü olarak belirlenirken, toplam istihdamda en fazla azalış beklenen meslekler; turizm otelcilik elemanı, beden işçisi, turizm ve otel işletmeciliği elemanı ve temizlik elemanı meslekleri oldu.

 Araştırmanın sonuç bölümünde, aktif istihdam politikalarında, işgücü ihtiyacı duyulan ve temininde güçlük çekilen mesleklere yöneltilmesi gerektiği belirtildi ve şu önerilerde bulunuldu:

''İşgücü ihtiyacı duyulan mesleklerde mesleki eğitim kursları açılması ve bu kurslarda işgücü piyasasının aradığı nitelik ve becerilere yönelik eğitim verilmelidir. İş ve meslek danışmanlığı faaliyetleri ile işsizler ve öğrenciler işgücü piyasasının eleman ihtiyacı duyduğu mesleklere yönlendirilmelidir. İstihdamdan kopacak işgücü de önceden göz önüne alınıp gerekli önlemler alınmalıdır.''

Rapora göre Türkiye'de en fazla açık bulunan 25 iş ve bu işlerdeki açık sayısı şöyle:

 

MESLEK                            TOPLAM AÇIK

Beden İşçisi (Genel)                 2.686

Şoför (Yolcu Taşıma)                 1.079

Makineci (Dikiş)                       886

Satış Elemanı                           577

Garson                                      444

Dikiş Makinesi Operatörü       435

Bilgi İşlem Destek Uzmanı      399

İnşaat İşçisi                               395

Güvenlik Görevlisi                   364

Temizlik Görevlisi                    352

Konfeksiyon İşçisi                   345

Yük Taşıma Şoförü                 332

Acil Tıp Uzmanı                       324

Büro Memuru                         319

Bilgisayar İşletmeni                297

Turizm Elemanı                       284

Pazarlamacı                             242

Temizlik İşçisi                           238

Bankacılık Meslek Elemanı    236

Çiçek Yetiştirme İşçisi              233

Hemşire                                    222

Terzi, Dikişçi, Döşemeci          204

İnşaat Kalfası                            192

İş Makineleri Opetarötü          169

Aşçı                                             160

TOPLAM AÇIK                         23.126

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler